Epitafium Alfreda Obalińskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
epitafium
Miejsce przechowywania
północna ściana prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/21066
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1900 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków (?)
Technika i materiał
kamień kuty, ryty, rzeźbiony; brąz odlewany, cyzelowany
Wymiary podstawowe
szerokość – 57 cm
wysokość – 113 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Odsłonięcie tablicy poświęconej Alfredowi Obalińskiemu, profesorowi chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego miało miejsce 17 lutego 1900 roku. W mszy świętej przed uroczystym odsłonięciem wzięli udział wdowa z córkami, dziekan Wydziału Lekarskiego M. L. Jakubowski z profesorami Wydziału oraz członkowie Towarzystwa Lekarskiego.

Opis

Epitafium w formie aediculi, flankowane przez kanelowane pilastry z jońskimi kapitelami. Powyżej pełne belkowanie z wysokim fryzem, gzymsem ozdobionym kostkowaniem i przerwanym przyczółkiem w kształcie luku nadwieszonego, z krzyżem łacińskim pośrodku. W polu medalion z płaskorzeźbionym portretem zmarłego, otoczony tasiemkami i liśćmi laurowymi oraz dębowymi. Poniżej, w kartuszu, inskrypcja: "ALFRED OBALIŃSKI / PROF(ESOR) CHIRUR(GII) UNIW(ERSYTETU) JAGIELL(OŃSKIEGO) / * 15. GRUDNIA 1843. W BRZEŻANACH / † 18 LIPCA 1898 W KRAKOWIE. / Ku wiecznej pamięci / kamień ten położyli koledzy / Tow(arzystwa) Lek(arskiego) Krakowskiego / i Prof(esorowie) Uniwersytetu".

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium utrzymane w tradycyjnej, neorenesansowej konwencji stylistycznej nawiązującej zarówno w swojej strukturze, jak i materiale (wapień pińczowski) do dzieł z XVI wieku. W podobnej neorenesansowej konwencji wykonano inne epitafia w kościele św. Anny: Emila Czyrniańskiego i Józefa Kremera.

Streszczenie

Epitafium Alfreda Obalińskiego (1843-1898), zasłużonego lekarza chirurgii i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykonał krakowski rzeźbiarz, profesor w Akademii Sztuk Pięknych Alfred Daun. Dzieło jest utrzymane w tradycyjnej, neorenesansowej konwencji stylistycznej nawiązującej zarówno w swojej strukturze, jak i materiale (wapień pińczowski) do dzieł z XVI wieku.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Czas, 19 VII 1898, s. 2; Czas, 17 II 1900, nr 2, s. 1.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Alfreda Obalińskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-alfreda-obalinskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności