Epitafium Alfreda Obalińskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
epitafium
Miejsce przechowywania
północna ściana prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/21066
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1900 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków (?)
Technika i materiał
kamień kuty, ryty, rzeźbiony; brąz odlewany, cyzelowany
Wymiary podstawowe
szerokość – 57 cm
wysokość – 113 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Odsłonięcie tablicy poświęconej Alfredowi Obalińskiemu, profesorowi chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego miało miejsce 17 lutego 1900 roku. W mszy świętej przed uroczystym odsłonięciem wzięli udział wdowa z córkami, dziekan Wydziału Lekarskiego M. L. Jakubowski z profesorami Wydziału oraz członkowie Towarzystwa Lekarskiego.

Opis

Epitafium w formie aediculi, flankowane przez kanelowane pilastry z jońskimi kapitelami. Powyżej pełne belkowanie z wysokim fryzem, gzymsem ozdobionym kostkowaniem i przerwanym przyczółkiem w kształcie luku nadwieszonego, z krzyżem łacińskim pośrodku. W polu medalion z płaskorzeźbionym portretem zmarłego, otoczony tasiemkami i liśćmi laurowymi oraz dębowymi. Poniżej, w kartuszu, inskrypcja: "ALFRED OBALIŃSKI / PROF(ESOR) CHIRUR(GII) UNIW(ERSYTETU) JAGIELL(OŃSKIEGO) / * 15. GRUDNIA 1843. W BRZEŻANACH / † 18 LIPCA 1898 W KRAKOWIE. / Ku wiecznej pamięci / kamień ten położyli koledzy / Tow(arzystwa) Lek(arskiego) Krakowskiego / i Prof(esorowie) Uniwersytetu".

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium utrzymane w tradycyjnej, neorenesansowej konwencji stylistycznej nawiązującej zarówno w swojej strukturze, jak i materiale (wapień pińczowski) do dzieł z XVI wieku. W podobnej neorenesansowej konwencji wykonano inne epitafia w kościele św. Anny: Emila Czyrniańskiego i Józefa Kremera.

Streszczenie

Epitafium Alfreda Obalińskiego (1843-1898), zasłużonego lekarza chirurgii i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykonał krakowski rzeźbiarz, profesor w Akademii Sztuk Pięknych Alfred Daun. Dzieło jest utrzymane w tradycyjnej, neorenesansowej konwencji stylistycznej nawiązującej zarówno w swojej strukturze, jak i materiale (wapień pińczowski) do dzieł z XVI wieku.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Czas, 19 VII 1898, s. 2; Czas, 17 II 1900, nr 2, s. 1.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Alfreda Obalińskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-alfreda-obalinskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności