Odsłonięcie tablicy poświęconej Alfredowi Obalińskiemu, profesorowi chirurgii Uniwersytetu Jagiellońskiego miało miejsce 17 lutego 1900 roku. W mszy świętej przed uroczystym odsłonięciem wzięli udział wdowa z córkami, dziekan Wydziału Lekarskiego M. L. Jakubowski z profesorami Wydziału oraz członkowie Towarzystwa Lekarskiego.
Epitafium w formie aediculi, flankowane przez kanelowane pilastry z jońskimi kapitelami. Powyżej pełne belkowanie z wysokim fryzem, gzymsem ozdobionym kostkowaniem i przerwanym przyczółkiem w kształcie luku nadwieszonego, z krzyżem łacińskim pośrodku. W polu medalion z płaskorzeźbionym portretem zmarłego, otoczony tasiemkami i liśćmi laurowymi oraz dębowymi. Poniżej, w kartuszu, inskrypcja: "ALFRED OBALIŃSKI / PROF(ESOR) CHIRUR(GII) UNIW(ERSYTETU) JAGIELL(OŃSKIEGO) / * 15. GRUDNIA 1843. W BRZEŻANACH / † 18 LIPCA 1898 W KRAKOWIE. / Ku wiecznej pamięci / kamień ten położyli koledzy / Tow(arzystwa) Lek(arskiego) Krakowskiego / i Prof(esorowie) Uniwersytetu".
Epitafium utrzymane w tradycyjnej, neorenesansowej konwencji stylistycznej nawiązującej zarówno w swojej strukturze, jak i materiale (wapień pińczowski) do dzieł z XVI wieku. W podobnej neorenesansowej konwencji wykonano inne epitafia w kościele św. Anny: Emila Czyrniańskiego i Józefa Kremera.
Epitafium Alfreda Obalińskiego (1843-1898), zasłużonego lekarza chirurgii i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykonał krakowski rzeźbiarz, profesor w Akademii Sztuk Pięknych Alfred Daun. Dzieło jest utrzymane w tradycyjnej, neorenesansowej konwencji stylistycznej nawiązującej zarówno w swojej strukturze, jak i materiale (wapień pińczowski) do dzieł z XVI wieku.
Józef Skrabski, "Epitafium Alfreda Obalińskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-alfreda-obalinskiego