Ołtarz boczny prawy Matki Boskiej Różańcowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Jabłonka
Miejscowość
Chyżne
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Tagi
ołtarz boczny styl neogotycki
Miejsce przechowywania
prawe ramię transeptu
Identyfikator
DZIELO/00957
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
około 1900 roku
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i snycerskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – około 5 m
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz został wykonany około 1900 roku.

Opis

Nastawa przyścienna, architektoniczna, trójosiowa, z architektonicznymi uszakami zakończonymi pinaklem, ustawiona na dwustopniowej podstawie. Mensa prostopadłościenna, skrzyniowa, drewniana z kamiennym portatylem. Antepedium ujęte w narożach ćwierćkolumienkami; pole dekorowane trzema płycinami, z których środkowa z motywem czworoliścia, boczne z parami blend. Retabulum ustawione na wysokim cokole, z predellą ozdobioną blendami. W partii środkowej predelli quasi tabernakulum na planie trzech boków sześcioboku. Pośrodku nisza z figurą Najświętszego Serca Jezusa, ściany boczne w formie ostrołukowych płycin z płaskorzeźbioną dekoracją o motywie winnego grona i kłosów, wszystkie zwieńczone wimpergami flankowanymi pinaklami z kwiatonami. Nastawa w formie trzech ostrołukowych nisz dekorowanych maswerkiem, ujętych kolumienkami zakończonymi kapitelami utworzonymi ze stylizowanych rozet. Nisza środkowa szersza i wyższa, zakończona wimpergą wypełnioną koronę. Całość nastawy wieńczą strzeliste pinakle, połączone ze sobą motywem ażurowego maswerku, zwieńczone kwiatonami, dekorowane żabkami. W środkowej niszy figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W kwaterach bocznych ustawione na cokołach figury św. Józefa po lewej i św. Antoniego Padewskiego po prawej stronie. Ołtarz utrzymany w kolorystyce ciemnego drewna z malowanymi niszami w kolorach niebieskim i czerwonym. Profile, detale i ornamenty zielone, czerwone lub złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz został wykonany w stylu neogotyckim, który nawiązywał do wzorów średniowiecznych – gotyckich, powielając dawne formy oraz ornamenty i komponując je w nową całość. Swoją formą nawiązuje do ołtarza głównego, ale zakomponowany został bardziej fantazyjnie. Całe wyposażenie kościoła zostało utrzymane w stylu neogotyckim i zamówione najpewniej w Tyrolu, gdzie znajdowały się liczne zakłady produkujące m.in. ołtarze i rzeźby o tematyce religijnej. Okoliczne kościoły (np. w Jabłonce czy Witowie) zamówiły elementy wyposażającej je małej architektury w pracowni Ferdinanda Prinotha w tyrolskiej miejscowości Sankt Ulrich. W innych małopolskich miejscowościach (Krzeszów, Włosienica) popularnością cieszyły się wyroby Ferdinanda Stuflessera, który prowadził jeden z wiodących warsztatów w Gröden (Austra), gdzie działał od 1875 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz boczny Matki Boskiej Różańcowej kościoła w Chyżnem został wykonany około 1900 roku w stylu neogotyckim i powstał najpewniej w warsztacie tyrolskim. Swoją formą nawiązuje do ołtarza głównego.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ołtarz boczny prawy Matki Boskiej Różańcowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-prawy-matki-boskiej-rozancowej-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności