Ołtarz powstał około 1913 roku. Obraz św. Antoniego Padewskiego, pędzla P. Sitarskiego z 1878 roku pochodzi z pierwszego kościoła w Budzowie, z którego wyniesiono go podczas pożaru.
Ołtarz drewniany, prostopadłościenny, na dwustopniowej podstawie; mensa drewniana; antependium podzielone na trzy kwadratowe pola wypełnione maswerkami.
Tabernakulum w formie prostopadłościennej skrzynki. Ścianka frontowa flankowana dwiema lizenami dźwigającymi niepełne belkowanie wyłamane nad osią środkową, opasujące tabernakulum z trzech stron, z fryzem dekorowanym maswerkowymi czwórliśćmi. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem ostrym z płaskorzeźbionym krzyżem w polu.
Nastawa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem, z predellą. Kondygnacja ujęta parą dwustrefowych kapliczek: w dolnej części, w niszach zwieńczonych wimpergą figury św. Wojciecha i św. Stanisława; w górnej zamknięte od góry baldachimem z ażurową fialą, zdobioną maswerkiem, sterczynami i wimpergami. Pole środkowe nastawy na cokole, ujęte wysokimi, wąskimi kolumienkami podtrzymującymi ostrołukową arkadę z niszą, zwieńczoną wimpergą. Wimperga wypełniona maswerkiem z czwórliściem pośrodku. W niszy obraz św. Antoniego Padewskiego, na zasuwie obraz Jezusa Miłosiernego. Kondygnację ujmują uszy w postaci łuków przyporowych, zdobionych ażurowymi blendami i sterczynami. Zwieńczenie w formie wieżyczki flankowane łukami przyporowymi, zakończone wysoką fialą z kwiatonem.
Struktura w kolorze naturalnego drewna, płyciny polichromowane na czerwono i niebiesko; kolumienki, ornamentyka, profile i detale architektoniczne złocone.
Ołtarz w stylu neogotyckim, wykonany około 1913 roku, prawdopodobnie przez Jana Kanię z Kalwarii Zebrzydowskiej, który zrealizował bliźniaczy ołtarz boczny Najświętszego Serca Jezusa, ustawiony po drugiej stronie transeptu. Posiada typowe dla neogotyku formy: przewagę elementów pionowych (wertykalizm), strzelistość bryły, a także szereg dekoracji zaczerpniętych z gotyku: ostre łuki, sterczyny, wimpergi, maswerki, czwórliście i żabki. W polu środkowym znajduje się obraz św. Antoniego Padewskiego, pędzla P. Sitarskiego z 1878 roku wyniesiony z pożaru z pierwszego kościoła w Budzowie.
Dobry.
Ołtarz w stylu neogotyckim, prawdopodobnie wykonany przez Jan Kanię z Kalwarii Zebrzydowskiej w drugiej dekadzie XX wieku. W polu środkowym znajduje się obraz św. Antoniego Padewskiego, pędzla P. Sitarskiego z 1878 roku wyniesiony z pożaru z pierwszego kościoła w Budzowie.
Maria Działo, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-30