Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Budzów
Miejscowość
Budzów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Parafia Matki Boskiej Pocieszenia
Tagi
Kania Jan ołtarz boczny styl neogotycki
Miejsce przechowywania
południowe skrzydło transeptu
Identyfikator
DZIELO/13344
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
około 1913 roku; obraz św. Antoniego Padewskiego: 1878 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, cięte, rzeźbione, polichromowane, złocone
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz powstał około 1913 roku. Obraz św. Antoniego Padewskiego, pędzla P. Sitarskiego z 1878 roku pochodzi z pierwszego kościoła w Budzowie, z którego wyniesiono go podczas pożaru.

Opis

Ołtarz drewniany, prostopadłościenny, na dwustopniowej podstawie; mensa drewniana; antependium podzielone na trzy kwadratowe pola wypełnione maswerkami.

Tabernakulum w formie prostopadłościennej skrzynki. Ścianka frontowa flankowana dwiema lizenami dźwigającymi niepełne belkowanie wyłamane nad osią środkową, opasujące tabernakulum z trzech stron, z fryzem dekorowanym maswerkowymi czwórliśćmi. Drzwiczki w formie stojącego prostokąta, zamkniętego łukiem ostrym z płaskorzeźbionym krzyżem w polu.

Nastawa architektoniczna, jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem, z predellą. Kondygnacja ujęta parą dwustrefowych kapliczek: w dolnej części, w niszach zwieńczonych wimpergą figury św. Wojciecha i św. Stanisława; w górnej zamknięte od góry baldachimem z ażurową fialą, zdobioną maswerkiem, sterczynami i wimpergami. Pole środkowe nastawy na cokole, ujęte wysokimi, wąskimi kolumienkami podtrzymującymi ostrołukową arkadę z niszą, zwieńczoną wimpergą. Wimperga wypełniona maswerkiem z czwórliściem pośrodku. W niszy obraz św. Antoniego Padewskiego, na zasuwie obraz Jezusa Miłosiernego. Kondygnację ujmują uszy w postaci łuków przyporowych, zdobionych ażurowymi blendami i sterczynami. Zwieńczenie w formie wieżyczki flankowane łukami przyporowymi, zakończone wysoką fialą z kwiatonem.

Struktura w kolorze naturalnego drewna, płyciny polichromowane na czerwono i niebiesko; kolumienki, ornamentyka, profile i detale architektoniczne złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz w stylu neogotyckim, wykonany około 1913 roku, prawdopodobnie przez Jana Kanię z Kalwarii Zebrzydowskiej, który zrealizował bliźniaczy ołtarz boczny Najświętszego Serca Jezusa, ustawiony po drugiej stronie transeptu. Posiada typowe dla neogotyku formy: przewagę elementów pionowych (wertykalizm), strzelistość bryły, a także szereg dekoracji zaczerpniętych z gotyku: ostre łuki, sterczyny, wimpergi, maswerki, czwórliście i żabki. W polu środkowym znajduje się obraz św. Antoniego Padewskiego, pędzla P. Sitarskiego z 1878 roku wyniesiony z pożaru z pierwszego kościoła w Budzowie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz w stylu neogotyckim, prawdopodobnie wykonany przez Jan Kanię z Kalwarii Zebrzydowskiej w drugiej dekadzie XX wieku. W polu środkowym znajduje się obraz św. Antoniego Padewskiego, pędzla P. Sitarskiego z 1878 roku wyniesiony z pożaru z pierwszego kościoła w Budzowie.

Bibliografia

"Dziedzictwo kulturowe Podbabiogórza. Zabytki", Sucha Beskidzka 2014
Kolarski Stanisław, Morawiec Henryk , "Zarys dziejów parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia w Budzowie", Kraków 2004
Mydlarz Teresa , "Wybrane kościoły regionu podbabiogórskiego. Architektura i wystrój jako przykład łączenia ambicji uniwersalistycznych z tradycją regionalną" , „Rocznik Babiogórski” , s. 113-152

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Kraków, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Inwentarz majątku kościoła i kapelanii lokalnej w Budzowie dyecezyi Tarnowskiej powiatu Wadowickiego sporządzony wskutek rozporządzenia wysokiego c. k. Namiestnictwa z dnia 11. lutego 1868 roku do liczby 6388 w Budzowie, D. 20 Marca 1871, sygn IPK. A. 55, k. 3.

Jak cytować?

Maria Działo, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-30

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności