Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Budzów
Miejscowość
Budzów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Parafia Matki Boskiej Pocieszenia
Tagi
krucyfiks rzeźba XVIII wieku
Identyfikator
DZIELO/13337
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 63 cm
wysokość – 180 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Krzyż o trójlistnym zakończeniu ramion. Rzeźba pełna; figura w typie Cristo morte, ciało w dużym zwisie, o układzie bliskim literze „Y”. Głowa przechylona na prawe ramię, nogi ugięte w kolanach, stopy przebite jednym gwoździem w układzie prawa na lewą. Twarz pociągła, o wyraźnych rysach, dużym nosie i pełnych ustach, okolona zarostem. Na głowie szeroka korona cierniowa. Sylwetka wychudzona, ciało z zaznaczonymi silnie mięśniami rąk i nóg oraz żebrami klatki piersiowej i mostkiem. Perizonium przewiązane sznurem, odsłaniające oba uda; tkanina drapowana, przerzucona przez sznur w partii podbrzusza. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała z zaznaczonymi śladami męki, perizonium złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Dzieło, pomimo iż posiada wysokie walory artystyczne nie jest wzmiankowane w literaturze. Posiada cechy stylistyczne charakterystyczne dla osiemnastowiecznej rzeźby: ekspresję wyrażającą się w układzie sylwetki, wąską talię oraz złocone perizonium przewiązane sznurem, które odsłania boki. Chrystus został ukazany w tzw. typie Cristo morte, ukazującym go jako zmarłego: z zamkniętymi oczami i delikatnie otwartymi ustami.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Krucyfiks reprezentuje osiemnastowieczną rzeźbę o charakterystycznym perizonium przewiązanym sznurem, odsłaniającym oba boki. Chrystus na krzyżu został ukazany w typie Cristo morte z zamkniętymi oczami i delikatnie otwartymi ustami.

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności