Nagrobek Stefana Potockiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Wszystkich Świętych
Kościół
Wszystkich Świętych
Tagi
nagrobek Stefan Potocki
Miejsce przechowywania
otoczenie kościoła
Identyfikator
DZIELO/13603
Kategoria
nagrobek
Ilość
1
Czas powstania
1891 rok
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Nagrobek wystawiono po 2 czerwca 1891.

Opis

Nagrobek wolnostojący w kształcie krzyża ustawionego na dwustrefowym, wysokim cokole. Ramiona krzyża podkreślono inkrustacją z czarnego kamienia, na przecięciu ramion ślad po mocowaniu medalionu. Na przednim boku cokołu odkuto napis: „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / STEFAN hr(abia). POTOCKI / Ur(odzony) 1820 r(oku) / Zmarł w Kościelnikach / 2 Czerwca 1891 r(oku) / BŁOGOSŁAWIENI / KTÓRZY PŁACZĄ”.

Zarys problematyki artystycznej

Upamiętniony nagrobkiem hrabia Stefan Potocki herbu Pilawa urodził się w 18 lipca 1820 w Koniecpolu. W 1849 roku nabył od Henryka Wodzickiego majątek kościelnicki składający się z Kościelnik z Chałupkami, Cłem, Górką Kościelnicką i Stanisławicami. Wspomniane dobra wróciły do Wodzickich dzięki małżeństwu córki hrabiego Teresy z Romanem Wodzickim. Stefan Potocki zmarł w 1891 roku w Kościelnikach.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Kamień miejscami uszkodzony, brak dekoracji na przecięciu ramion krzyża.

Streszczenie

Znajdujący się w obrębie murów otaczających kościół prosty nagrobek upamiętnia Stefana Potockiego herbu Pilawa. Hrabia urodzony w 1820 roku nabył majątek kościelnicki w 1849 roku.

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Nagrobek Stefana Potockiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nagrobek-stefana-potockiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności