Epitafium ufundowane przez członków Akademii Umiejętności i pracowników Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Epitafium w kształcie stojącego prostokąta, z uszakami, zwieńczonego profilowanym gzymsem o wykroju łuku nadwieszonego. Pod górnymi i dolnymi uszakami łezki. W górnej części okrągłe pole z portretem zmarłego na miedzianej blasze obwiedzione dekoracją z wolich oczu i sznura. Pod portretem feston utworzony z liści lauru i dębu, podwieszony na dwóch rozetach z karbowanymi, wijącymi się taśmami. Na portrecie widoczny mężczyzna w ujęciu popiersiowym, z głową zwróconą lekko w lewo, ubrany w bordową togę. Jego twarz jest pociągła, oczy szeroko otwarte, nos długi, wargi częściowo zasłonięte wąsami, brązowe włosy zaczesane do tyłu odsłaniające zakola; tło nieokreślone, w jasnobrązowej tonacji kolorystycznej. W polu poniżej portretu inskrypcja „D(OKTO)R IZYDOR / KOPERNICKI / PROF(ESOR) ANTROPOLOGII UNIW(ERSYTETU) JAGIEL(LOŃSKIEGO) / CZŁONEK CZYNNY AKAD(EMII) UMIEJĘTNOŚ(CI) / TOW(ARZYSTWA) LEKARSKIEGO KRAKOWSKIEGO / ORAZ LICZNYCH TOW(ARZYSTW) NAUKOWYCH / KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH / URODZONY 17 KWIETNIA 1825 R(OKU) W CZYŻÓWCE NA UKRAINIE / ZM(ARŁY) W KRAKOWIE 24 WRZEŚNIA 1891 R(OKU) / CZŁONKOWIE AKAD(EMII) UMIEJ(ĘTNOŚCI) – WYDZIAŁ / LEKARSKI UNIW(ERSYTETU) JAG(IELLOŃSKIEGO) – TOWARZYSTWO / LEKARSKIE KRAKOWSKIE / PRZEKAZUJĄ WDZIĘCZNEJ PAMIĘCI / POTOMNYCH NIESKAZITELNE IMIĘ / ZASŁUŻONEGO OBYWATELA / I GŁOŚNEJ SŁAWY UCZONEGO.”.
Epitafium o prostej formie zaprojektował znany architekt Tadeusz Stryjeński. Nawiązuje ono do dzieł z okresu wczesnego baroku. Portret zmarłego namalował krakowski malarz Florian Cynk, jeden z najbliższych współpracowników Jana Matejki. Zbliżone formalnie jest, znajdujące się w tym samym kościele epitafium Maurycego Fiericha (zm. 1891), dzieło nieznanego autora.
Powstałe po 1891 roku epitafium zasłużonego antropologa Izydora Kopernickiego zaprojektował znany krakowski architekt Tadeusz Stryjeński. Wykonano je z marmuru belgijskiego. Autorem portretu był malarz Florian Cynk, bliski współpracownik Jana Matejki.
Józef Skrabski, "Epitafium Izydora Kopernickiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-izydora-kopernickiego