Epitafium Maurycego Fiericha

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Błotnicki Tadeusz Fierich Maurycy
Miejsce przechowywania
ściana północno-wschodnia prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/20530
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1891 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
kamień, marmur, kuty; brąz odlewany
Wymiary podstawowe
szerokość – 120 cm
wysokość – 170 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Epitafium zmarłego w wieku 33 lat zasłużonego profesora prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało z fundacji rodziny zmarłego, dwa lata po jego śmierci, w 1891 roku.

Opis

Epitafium zbliżone do kwadratu, w kamiennej, szerokiej ramie, z uszakami, zwieńczone gzymsem w formie nadwieszonego łuku, profilowanym, z motywem wolich oczu, zwieńczonym krzyżem na tle muszli palmetowej. Dolna część ramy ze spływami wolutowymi podtrzymującymi uskrzydloną główkę anioła, ujęta łezkami. W części środkowej owalny medalion z płaskorzeźbionym popiersiem zmarłego, ujętego w trzech czwartych, zwróconego w prawo, o realistyczne oddanej twarzy, z długim nosem, brodą i włosami zaczesanymi do tyłu. Pod medalionem gałązki lauru i dębu z żołędziami z karbowaną wstęgą i herb Uniwersytetu Jagiellońskiego w kartuszu. W dolnej części prostokątna tablica z dębnickiego marmuru z uszkami, w polu której inskrypcja: „MAURYCEMU FIERICHOWI / *12/V 1856. † 29/VI 1889. / D(OKTO)ROWI O(BOJGA) PRAW ZWYCZAJ(AJNEMU) PROF(ESOROWI) UNIW(ERSYTETU) JAGIEL(LOŃSKIEGO) / MĘŻOWI, / KTÓRY POZOSTAWIWSZY WIELE ŚWIATŁA W NAUCE, / PRZEDWCZEŚNIE ZASNĄŁ W PANU. / PRAWDZIWEMU PRZYJACIELOWI MŁODZIEŻY / AKADEMICKIEJ. / NAJLEPSZEMU SYNOWI I BRATU / W NIEUTULONYM ŻALU RODZINA”. Na medalionie kuta sygnatura: „T(adeusz) Błotnicki / 1891”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium o cechach neorenesansowych w tradycyjnej formie aediculi, zdobionej motywem wolich oczu, kostkowania i uskrzydlonej główki anioła. Portret zmarłego wykonał znany rzeźbiarz Tadeusz Błotnicki, związany ze środowiskiem lwowskim i krakowskim, specjalizujący się w rzeźbie pomnikowej oraz portretach pełnoplastycznych i płaskorzeźbionych utrzymanych w duchu realizmu. Popiersie Fiericha jest sygnowanym dziełem rzeźbiarza.

Streszczenie

Epitafium Maurycego Fiericha, zmarłego w wieku 33 lat profesora prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, ufundowała rodzina zmarłego w 1891 roku. Twórcą popiersia portretowego był rzeźbiarz Tadeusz Błotnicki.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Maurycego Fiericha", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-maurycego-fiericha

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności