Epitafium Maurycego Fiericha

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Błotnicki Tadeusz Fierich Maurycy
Miejsce przechowywania
ściana północno-wschodnia prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/20530
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1891 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
kamień, marmur, kuty; brąz odlewany
Wymiary podstawowe
szerokość – 120 cm
wysokość – 170 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Epitafium zmarłego w wieku 33 lat zasłużonego profesora prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało z fundacji rodziny zmarłego, dwa lata po jego śmierci, w 1891 roku.

Opis

Epitafium zbliżone do kwadratu, w kamiennej, szerokiej ramie, z uszakami, zwieńczone gzymsem w formie nadwieszonego łuku, profilowanym, z motywem wolich oczu, zwieńczonym krzyżem na tle muszli palmetowej. Dolna część ramy ze spływami wolutowymi podtrzymującymi uskrzydloną główkę anioła, ujęta łezkami. W części środkowej owalny medalion z płaskorzeźbionym popiersiem zmarłego, ujętego w trzech czwartych, zwróconego w prawo, o realistyczne oddanej twarzy, z długim nosem, brodą i włosami zaczesanymi do tyłu. Pod medalionem gałązki lauru i dębu z żołędziami z karbowaną wstęgą i herb Uniwersytetu Jagiellońskiego w kartuszu. W dolnej części prostokątna tablica z dębnickiego marmuru z uszkami, w polu której inskrypcja: „MAURYCEMU FIERICHOWI / *12/V 1856. † 29/VI 1889. / D(OKTO)ROWI O(BOJGA) PRAW ZWYCZAJ(AJNEMU) PROF(ESOROWI) UNIW(ERSYTETU) JAGIEL(LOŃSKIEGO) / MĘŻOWI, / KTÓRY POZOSTAWIWSZY WIELE ŚWIATŁA W NAUCE, / PRZEDWCZEŚNIE ZASNĄŁ W PANU. / PRAWDZIWEMU PRZYJACIELOWI MŁODZIEŻY / AKADEMICKIEJ. / NAJLEPSZEMU SYNOWI I BRATU / W NIEUTULONYM ŻALU RODZINA”. Na medalionie kuta sygnatura: „T(adeusz) Błotnicki / 1891”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium o cechach neorenesansowych w tradycyjnej formie aediculi, zdobionej motywem wolich oczu, kostkowania i uskrzydlonej główki anioła. Portret zmarłego wykonał znany rzeźbiarz Tadeusz Błotnicki, związany ze środowiskiem lwowskim i krakowskim, specjalizujący się w rzeźbie pomnikowej oraz portretach pełnoplastycznych i płaskorzeźbionych utrzymanych w duchu realizmu. Popiersie Fiericha jest sygnowanym dziełem rzeźbiarza.

Streszczenie

Epitafium Maurycego Fiericha, zmarłego w wieku 33 lat profesora prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, ufundowała rodzina zmarłego w 1891 roku. Twórcą popiersia portretowego był rzeźbiarz Tadeusz Błotnicki.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Maurycego Fiericha", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-maurycego-fiericha

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności