Pomnik wystawiony przez męża zmarłej po jej śmierci w 1813 roku.
Nagrobek kamienny na cokole, w formie prostopadłościanu o fazowanych bokach, zakończony wyniesionym, uproszczonym trójkątnym przyczółkiem. W zwieńczeniu ślad po owalnym medalionie, poniżej na trzonie prostokątna, fazowana płycina z inskrypcją: „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO)/ Tu spoczywa S(więtej). P(amięci) / MAGDALENA z KMIECIKÓW / MOKSINA / + 1 Grudnia 1873 r(oku) licząc lat - 64 / Mąż Wicenty / pomnik ten wystawił. / Pokój Jej duszy.”. Nagrobek był najpewniej zwieńćzony krzyżem. Na przedniej ścianie na cokole podpis kamieniarza: „F. HOCHSTIM”.
Jest to prosty, dziewiętnastowieczny nagrobek, który swoja formą wpisuje się w stylistykę sztuki neogotyckiej. Nieopodal stoi pomnik męża Magdaleny – Wicentego, na którym widnieje opisana data urodzenia (1800) i druga, nieopisana: 1870. Można by ją odnieść do roku śmierci, jednak gdyby tak ją interpretować, Wicenty nie mógłby wznieść pomnika swojej żonie zmarłej w 1873 roku. Niestety inskrypcje obu nagrobków są częściowo nieczytelne, co utrudnia rozwiązanie zagadki.
Kamień zmurszały, pokryty mchem, inskrypcja częściowo zatara, całość silnie zabrudzona, z widocznymi zaciekami.
Dziewiętnastowieczny nagrobek upamiętnia Magdalenę z Kmiecików Moksinę, która zmarła w 1873 roku przeżywszy 64 lata (?). Ufundowany przez męża zmarłej pomnik swoją formą wpisuje się w stylistykę sztuki neogotyckiej.
Agata Felczyńska, "Nagrobek Magdaleny z Kmiecików Moksiny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nagrobek-magdaleny-z-kmiecikow-moksiny