Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Wszystkich Świętych
Kościół
Wszystkich Świętych
Tagi
sztuka XVIII wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01463
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek; rzeźba Matki Boskiej: XX wiek
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

W 1752 roku opisywano chrzcielnicę drewnianą z drewnianą pokrywą z koroną. Obecna została zakupiona przez proboszcza Kajetana Kulpińskiego, który pełnił służbę w latach 1775-1796. W 1973 roku chrzcielnica została odnowiona i odzłocona przez mistrza Bronisława Maksymowicza. Ponowną konserwację przeszła w 1998 roku. W 2005 roku skradziono siedemnastowieczną figurę św. Jana Chrzciciela wieńczącą pokrywę.

Opis

Stopa chrzcielnicy jest profilowana, ośmioboczna zakończona takimż pierścieniem. Trzon kwadratowy, profilowany, wklęsłowypukły. Misa jest puklowana, wklęsłowypukła, kolista z wywiniętym brzegiem. Na niej pokrywa w formie sześciu schodzących się koncentrycznie wolut dekorowanych ornamentem roślinnym, podtrzymujących profilowany talerzyk. Zwieńczenie w formie rzeźby Matki Boskiej z Fatimy na prostopadłościennej, dwustrefowej podstawie. Maria została ukazana w całej postaci, stojąca na chmurach, z rękami złożonymi do modlitwy i głową delikatnie przechyloną na lewo. Jej owalna twarz zakończona spiczastym podbródkiem ma pogodny wyraz. Maria ma na sobie białą suknię ze złotymi lamowaniami i obszerny, jasnoróżowy maforion; na głowie niewielką, zamkniętą koronę.
Stopa i trzon w kolorze piaskowca, czara szara.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica jest to ustawiony w kościele zbiornik na wodę święconą używaną podczas sakramentu chrztu. Od XII wieku na terenie Europy najpowszechniej spotykana jest chrzcielnica o kształcie kielichowym, wykonana z kamienia, drewna lub metalu. Widoczna na omawianej chrzcielnicy dekoracja czaszy zwana puklowaniem była charakterystyczna dla sztuki w XVI i XVII wieku i odtąd, aż po czasy współczesne występowała przede wszystkim w złotnictwie i jako ozdoba chrzcielnic.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Chrzcielnica przeszła konserwacje w 1973 i 1998 roku.

Streszczenie

Osiemnastowieczna chrzcielnica kościoła w Górce Kościelnickiej została zakupiona przez proboszcza Kajetana Kulpińskiego, który pełnił służbę w latach 1775-1796. Dekoracja jej czaszy zwana puklowaniem była charakterystyczna dla sztuki w XVI i XVII wieku i odtąd, aż po czasy współczesne występowała przede wszystkim w złotnictwie i jako ozdoba chrzcielnic.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-36

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności