Archanioł Michał- włączona w nagrobek rodziny Piątkowskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Marka
Kościół
Św. Marka
Miejsce przechowywania
południowa strona łuku tęczowego, przy przejściu z nawy do prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/25252
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
rzeźba około 1730 roku nagrobek po 1855 roku
Technika i materiał
stiuk, rzeźba, piaskowiec malowany pokostem, czarny marmur
Wymiary podstawowe
szerokość – nagrobek- 112 cm
głębokość – nagrobek- 58 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – rzeźba- 210 cm nagrobek- 116 cm
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba Archanioła Michała pochodzi prawdopodobnie z kościoła Karmelitów bosych p. w. św. Michała

Opis

Rzeźba i nagrobek przyścienne. Nagrobek prostopadłościenny na cokole. Na nagrobku zamieszczona inskrypcja na marmurowej, wprawionej tablicy o wymiarach 70x 58 cm: „D.O.M./ Ku pobożnemu wspomnieniu/ Józefa Piątkowskiego zmarłego 1829 r: w wieku lat 70./ Magdaleny Piątkowskiej zmarłej 1855 r: w wieku lat 89./ Kaspra Piątkowskiego zmarłego 1847 r: w wieku lat 52./ Antoniego Piątkowskiego zmarłego 1847 r: w wieku lat 47./ Maryanny z Piątkowskich Łozińskiej/ zmarłej w 1849 r: w wieku lat 50./ Wiktoryj Nowakowskiej w Zakonie Franciszki zmarłej w 1854 r: w wieku lat 19/X: Piątkowski Serafin/ ten pomnik postawił”. Rzeźba ustawiona na nagrobku, przedstawia Michała Archanioła stojącego na smoku. Budowa ciała muskularna.Anioł w dynamicznej pozie, kontrapoście.Ciężar ciała oparty na prawej nodze. Tors i głowa silnie przechylone w lewą stronę. Ręce uniesione do wysokości ramion, ugięte w łokciach, przedramiona skierowane w dół. U ramion duże, dynamicznie ukształtowane skrzydła. Włosy kręcone, długością sięgające ramion, twarz o młodzieńczych rysach.W prawej dłoni trzyma miecz, skierowany ukośnie w dół, w stronę głowy smoka. Ubrany w zbroję łuskową, w dolnej partii zakończoną fartuchem złożonym zpasów, hełm z obfitym pióropuszem oraz sandały sięgające połowy łydki. Postać odziana jest w dekoracyjnie kształtowany płaszcz. Smok leżący na grzbiecie, pod stopami Archanioła, ma głowę i łapy wyciągnięte ku górze. Na grzbiecie łuska oraz skrzydła.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

dobry, powierzchnia rzeźby zabrudzona, niewielkie ubytki warstwy malarskiej

Literatura

Sudacka A., Kościół św. Marka w Krakowie. Wyposażenie- przemiany historyczne, [w:] Studia z dziejów kościoła św. Marka w Krakowie, red. Kliś Z., Kraków 2001, s. 198.

Pagaczewski J., Baltazar Fontana w Krakowie, Rocznik Krakowski, t. XI, 1909, s. 36, tabl. VII.

Dobrowolski T., Sztuka Krakowa, wyd. V, Kraków 1978, s. 399.

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. IV, m. Kraków, cz. III, kościoły i klasztory Śródmieścia, 2, kościół św. Marka oraz dawny klasztor marków opracował Jerzy Szablowski, Warszawa 1978, s. 40, fig. 744.

Tomkowicz S., Nie dość znany kościół w Krakowie, Czas, LXXXIII, 1931, nr 78, s. 5.

Jak cytować?

Kamila Zacharek, "Archanioł Michał- włączona w nagrobek rodziny Piątkowskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/archaniol-michal-wlaczona-w-nagrobek-rodziny-piatkowskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności