Archanioł Michał- włączona w nagrobek rodziny Piątkowskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Marka
Miejsce przechowywania
południowa strona łuku tęczowego, przy przejściu z nawy do prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/25252
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
rzeźba około 1730 roku nagrobek po 1855 roku
Technika i materiał
stiuk, rzeźba, piaskowiec malowany pokostem, czarny marmur
Wymiary podstawowe
szerokość – nagrobek- 112 cm
głębokość – nagrobek- 58 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – rzeźba- 210 cm nagrobek- 116 cm
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba Archanioła Michała pochodzi prawdopodobnie z kościoła Karmelitów bosych p. w. św. Michała

Opis

Rzeźba i nagrobek przyścienne. Nagrobek prostopadłościenny na cokole. Na nagrobku zamieszczona inskrypcja na marmurowej, wprawionej tablicy o wymiarach 70x 58 cm: „D.O.M./ Ku pobożnemu wspomnieniu/ Józefa Piątkowskiego zmarłego 1829 r: w wieku lat 70./ Magdaleny Piątkowskiej zmarłej 1855 r: w wieku lat 89./ Kaspra Piątkowskiego zmarłego 1847 r: w wieku lat 52./ Antoniego Piątkowskiego zmarłego 1847 r: w wieku lat 47./ Maryanny z Piątkowskich Łozińskiej/ zmarłej w 1849 r: w wieku lat 50./ Wiktoryj Nowakowskiej w Zakonie Franciszki zmarłej w 1854 r: w wieku lat 19/X: Piątkowski Serafin/ ten pomnik postawił”. Rzeźba ustawiona na nagrobku, przedstawia Michała Archanioła stojącego na smoku. Budowa ciała muskularna.Anioł w dynamicznej pozie, kontrapoście.Ciężar ciała oparty na prawej nodze. Tors i głowa silnie przechylone w lewą stronę. Ręce uniesione do wysokości ramion, ugięte w łokciach, przedramiona skierowane w dół. U ramion duże, dynamicznie ukształtowane skrzydła. Włosy kręcone, długością sięgające ramion, twarz o młodzieńczych rysach.W prawej dłoni trzyma miecz, skierowany ukośnie w dół, w stronę głowy smoka. Ubrany w zbroję łuskową, w dolnej partii zakończoną fartuchem złożonym zpasów, hełm z obfitym pióropuszem oraz sandały sięgające połowy łydki. Postać odziana jest w dekoracyjnie kształtowany płaszcz. Smok leżący na grzbiecie, pod stopami Archanioła, ma głowę i łapy wyciągnięte ku górze. Na grzbiecie łuska oraz skrzydła.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

dobry, powierzchnia rzeźby zabrudzona, niewielkie ubytki warstwy malarskiej

Literatura

Sudacka A., Kościół św. Marka w Krakowie. Wyposażenie- przemiany historyczne, [w:] Studia z dziejów kościoła św. Marka w Krakowie, red. Kliś Z., Kraków 2001, s. 198.

Pagaczewski J., Baltazar Fontana w Krakowie, Rocznik Krakowski, t. XI, 1909, s. 36, tabl. VII.

Dobrowolski T., Sztuka Krakowa, wyd. V, Kraków 1978, s. 399.

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. IV, m. Kraków, cz. III, kościoły i klasztory Śródmieścia, 2, kościół św. Marka oraz dawny klasztor marków opracował Jerzy Szablowski, Warszawa 1978, s. 40, fig. 744.

Tomkowicz S., Nie dość znany kościół w Krakowie, Czas, LXXXIII, 1931, nr 78, s. 5.

Jak cytować?

Kamila Zacharek, "Archanioł Michał- włączona w nagrobek rodziny Piątkowskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/archaniol-michal-wlaczona-w-nagrobek-rodziny-piatkowskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności