Epitafium Romualda Wiśniewskiego i Franciszki z Sawickich Wiśniewskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Biskupice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Tagi
Wiśniewska Franciszka z Sawickich Wiśniewski Romulad
Miejsce przechowywania
południowa ściana nawy głównej
Identyfikator
DZIELO/12160
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1891 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
kamień i marmur cięty, kuty
Wymiary podstawowe
szerokość – 110 cm
wysokość – 110 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Epitafium powstałe zapewne po śmierci Romualda Wiśniewskiego w 1891 roku z inicjatywy członków rodziny.

Opis

Epitafium w formie leżącego prostokąta z marmurową płytą obramioną kamienną, profilowaną, szeroką ramą z uszakami, wspartą na konsolach ujętych listkami i poprzecznej belce z równoległymi pionowymi rokami, a zwieńczoną profilowanym gzymsem w kształcie łuku nadwieszonego, półkolistego z wolutami po bokach. Po bokach epitafium spływy z okrągłymi wypustkami. Naroża obramienia wypełniają gwiazdy i zdobią na bokach zawijające się do środka taśmy. Pośrodku gzymsu owalne pole z krzyżem o ramionach zakończonych trójlistnie obwiedzione kartuszem z muszlą palmetową w zwieńczeniu, festonami i karbowanymi taśmami u dołu. Na tablicy dwie inskrypcje w dwóch kolumnach „PAMIĘCI / ROMUALDA / WIŚNIEWSKIEGO / WŁAŚCICIELA PRZEBIECZAN / ZM(ARŁEGO) 31 LIPCA 1891 R(OKU) / PAMIĘCI / FRANCISZKI Z SAWICKICH / WIŚNIEWSKIEJ / WŁAŚCICIELKI PRZEBIECZAN / ZM(ARŁEJ) 21 KWIETNIA 1878 R(OKU) / Poświęca rodzina”.
Poniżej dolnego prawego rogu sygnatura „J(ÓZEF) KULESZA W KRAKOWIE”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium jest dziełem znanego krakowskiego kamieniarza Józefa Kuleszy, autora wielu tego rodzaju prac w kościołach krakowskich, autora nagrobków na cmentarzu Rakowickim oraz na cmentarzu w Brzesku, tablicy z białego i czerwonego marmuru upamiętniającej zwycięstwo Jana III Sobieskiego w kościele Kamedułów na Kahlenbergu koło Wiednia. Kamieniarz ten stosował formy w różnych stylach. W epitafium Wiśniewskich wykorzystał wzory typowe dla dzieł wczesnego baroku z uszakami i kartuszami.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry

Streszczenie

Epitafium upamiętniające Romualda Wiśniewskiego i jego żonę Franciszkę z Sawickich, właścicieli Przebieczan, wykonał krakowski kamieniarz Józef Kulesza. Kształt epitafium nawiązuje do dzieł z okresu wczesnego baroku (1. poł. XVII w.).

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Romualda Wiśniewskiego i Franciszki z Sawickich Wiśniewskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-romualda-wisniewskiego-i-franciszki-z-sawickich-wisniewskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności