Epitafium Józefa Emanuela Jankowskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Jankowski Józef Emanuel marmur dębnicki
Identyfikator
DZIELO/23724
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1847 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany, złocony
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Epitafium Józefa Emanuela Jankowskiego zasłużonego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktora obojga praw i profesora filozofii, ufundowane zapewne staraniem rodziny i środowiska akademickiego po jego śmierci w 1847 roku.

Opis

Epitafium wsparte na dwóch kanelowanych konsolach i wysokiej profilowanej podstawie, zbudowane z toskańskich pilastrów i stojących przed nimi kolumn, dźwigających belkowanie o wyłamanym ponad nimi architrawem i fryzem oraz prostym gzymsem. Nad nim dwie stykające się woluty podtrzymują krzyż o ramionach zakończonych trójlistnie. W dolnej części tarcza o wciętych w górnej części pobocznicach z wypukłym godłem herbu Jastrzębiec. Nad tarczą korona otwarta i klejnot w postaci jastrzębia z godłem w prawym szponie. W polu środkowym inskrypcja „PAMIĘCI / JÓZEFA EMANUELA / JANKOWSKIEGO / OBOJGA PRAW / I FILOZOFII DOKTORA / PROFESORA FILOZOFII / W UNIWERSYTECIE JAGIEL(LOŃSKIM) / CZŁONKA TOWARZYSTWA / NAUKOWEGO KRAKOWSKIEGO / * W PRUSIECH W 1790. / + W KRAKOWIE 1847.”

Zarys problematyki artystycznej

Wykonane z czarnego marmuru epitafium otrzymało formy typowe dla dzieł późnorenesansowych i wczesnobarokowych w Krakowie i Małopolsce. Długie trwanie tych samych rozwiązań formalnych było typowe dla środowiska kamieniarskiego w Dębniku, gdzie niejednokrotnie przez kilkadziesiąt lat wykonywano niemal identyczne dzieła, według tego samego projektu lub wzoru graficznego. Najbardziej zbliżone do dzieła w kościele św. Anny jest epitafium Andrzeja Czarneckiego w krakowskim kościele św. św. Piotra i Pawła (1649). Być może to dzieło było źródłem inspiracji dla niezidentyfikowanego autora epitafium zasłużonego akademika.

Streszczenie

Epitafium Józefa Emanuela Jankowskiego, zasłużonego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktora obojga praw i profesora filozofii, powstało zapewne po jego śmierci w roku 1847. Swoją formą nawiązuje do wielu dzieł z okresu późnego renesansu i wczesnego baroku, w tym do epitafium Andrzeja Czarneckiego w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie (1649).

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Józefa Emanuela Jankowskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-jozefa-emanuela-jankowskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności