Epitafium zasłużonego matematyka i pierwszego dyrektora słynnego Liceum Krzemienieckiego ufundowali synowie zapewne około połowy XIX wieku.
Epitafium w kształcie stojącego prostokąta z profilowaną ramą i dwiema pseudogotyckimi arkadkami utworzonymi z maswerków. W polu inskrypcja „PAMIĘCI / JÓZEFA CZECHA / urodzonego w Krakowie r(oku) 1762. / Doktora filozofii, / Professora Matematyki wyższej / W AKADEMII KRAKOWSKIEJ, / DYREKTORA / Gimnazyum Wołyńskiego / W KRZEMIEŃCU / i tamże zmarłego dnia 6 Grudnia r(oku) 1810. / SYNOWIE / napis ten poświęcają.” W lewym dolnym narożu obramienia sygnatura „E(dward) Stehlik”.
Epitafium upamiętniające pierwszego dyrektora słynnego Liceum Krzemienieckiego (założonego w 1805 roku) wykonał znany krakowski kamieniarz Edward Stehlik, autor kilkudziesięciu epitafiów i nagrobków w Krakowie i Małopolsce. Posługując się motywem dwóch maswerkowych arkadek splecionych z profilem obramienia nadał prostemu dziełu cechy neogotyckie, tak popularne w dobie dziewiętnastowiecznego historyzmu. Jak w wielu innych pracach wykorzystał popularny w XIX wieku czarny marmur wydobywany w Dębniku, w osadzie należącej do klasztoru Karmelitów bosych z Czernej.
Neogotyckie epitafium z czarnego marmuru dębnickiego upamiętnia Józefa Czecha znanego matematyka i pierwszego dyrektora słynnego Liceum Krzemienieckiego.
Józef Skrabski, "Epitafium Józefa Czecha", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-jozefa-czecha