Epitafium Józefa Czecha

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Czech Józef Stehlik Edward
Miejsce przechowywania
prawe ramię transeptu, ściana wschodnia, za ołtarzem
Identyfikator
DZIELO/21062
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
połowa XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 87,5 cm
wysokość – 163 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium zasłużonego matematyka i pierwszego dyrektora słynnego Liceum Krzemienieckiego ufundowali synowie zapewne około połowy XIX wieku.

Opis

Epitafium w kształcie stojącego prostokąta z profilowaną ramą i dwiema pseudogotyckimi arkadkami utworzonymi z maswerków. W polu inskrypcja „PAMIĘCI / JÓZEFA CZECHA / urodzonego w Krakowie r(oku) 1762. / Doktora filozofii, / Professora Matematyki wyższej / W AKADEMII KRAKOWSKIEJ, / DYREKTORA / Gimnazyum Wołyńskiego / W KRZEMIEŃCU / i tamże zmarłego dnia 6 Grudnia r(oku) 1810. / SYNOWIE / napis ten poświęcają.” W lewym dolnym narożu obramienia sygnatura „E(dward) Stehlik”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium upamiętniające pierwszego dyrektora słynnego Liceum Krzemienieckiego (założonego w 1805 roku) wykonał znany krakowski kamieniarz Edward Stehlik, autor kilkudziesięciu epitafiów i nagrobków w Krakowie i Małopolsce. Posługując się motywem dwóch maswerkowych arkadek splecionych z profilem obramienia nadał prostemu dziełu cechy neogotyckie, tak popularne w dobie dziewiętnastowiecznego historyzmu. Jak w wielu innych pracach wykorzystał popularny w XIX wieku czarny marmur wydobywany w Dębniku, w osadzie należącej do klasztoru Karmelitów bosych z Czernej.

Streszczenie

Neogotyckie epitafium z czarnego marmuru dębnickiego upamiętnia Józefa Czecha znanego matematyka i pierwszego dyrektora słynnego Liceum Krzemienieckiego.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Józefa Czecha", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-jozefa-czecha

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności