Męczeństwo św. Sebastiana

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
malarstwo XIX wieku malarstwo XX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie południowego ołtarza bocznego
Identyfikator
DZIELO/17308
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1910 roku
Technika i materiał
olej na drewnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz przedstawiający męczeństwo św. Sebastiana prawdopodobnie jest dziełem Mariana Szczurowskiego. Dzieło mogło powstać około 1910 roku. Zostało wtórnie zamontowane do zwieńczenia ołtarza bocznego, zapewne podczas odnowienia kościoła w Trzemeśni na początku XX wieku.

Opis

Obraz w formie stojącego owalu z przedstawieniem św. Sebastiana przywiązanego do drzewa. Święty ukazany jest w całej postaci, frontalnie, w kontrapoście. Lewą rękę ma uniesioną, prawą opadającą wzdłuż boku, obie przywiązane do gałęzi drzewa. Twarz ma okrągłą, o zamkniętych oczach i prostym nosie, okoloną krótkimi, brązowymi włosami. Wokół głowy nimb. Jego ciało jest umięśnione o rozbudowanej klatce piersiowej, w partii bioder przesłonięte białą tkaniną, której część zawieszona jest na drzewie po lewej stronie świętego. Po jego prawej widoczny nadlatujący na obłoku anioł, który wyciąga z jego boku strzałę. Scena ukazana jest na tle górzystego pejzażu.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Sebastian był prawdopodobnie przywódcą straży cesarza, męczennikiem rzymskim. W czasie prześladowań chrześcijan za czasów Dioklecjana poniósł śmierć przywiązany do drzewa i przeszyty strzałami przez swoich oprawców. Według innych przekazów na wpół żywego świętego odnalazła potem św. Irena i uleczyła go. Sebastian miał udać się do cesarza i oskarżyć go o prześladowania chrześcijan, za co ten kazał go zatłuc pałkami. W ikonografii ukazywany jest jako młodzieniec, niemal nagi, o idealizowanym ciele, przepasany tkaniną wyłącznie w partii bioder, przywiązany do słupa lub drzewa, z ciałem przeszytym strzałami. W omawianym obrazie św. Sebastian ukazany jest po męczeńskiej śmierci, jako martwy. O jego chwalebnej śmierci świadczy zaś nadlatujący anioł, który wyciąga z jego ciała strzały.
Obraz męczeństwa św. Sebastiana jest spójny stylowo z innymi dziełami wykonanym przez Mariana Szczurowskiego do kościoła w Trzemeśni, mianowicie z obrazami ołtarzowym i scenami z polichromii nawy. Zapewne powstał razem z całym wystrojem malarskim około 1910 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Powierzchnia obrazu spękana i zabrudzona. Pęknięcie i ubytki warstwy gruntu wzdłuż dzieła.

Streszczenie

Obraz przedstawiający męczeństwo św. Sebastiana prawdopodobnie jest dziełem Mariana Szczurowskiego. Dzieło mogło powstać około 1910 roku. Zostało wtórnie zamontowane do zwieńczenia ołtarza bocznego. Święty Sebastian był prawdopodobnie przywódcą straży cesarza, męczennikiem rzymskim. W czasie prześladowań chrześcijan za czasów Dioklecjana poniósł śmierć przywiązany do drzewa i przeszyty strzałami przez swoich oprawców.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Męczeństwo św. Sebastiana", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/meczenstwo-sw-sebastiana-6

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności