Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem najpewniej namalował Marian Szczurowski około 1910 roku.
Obraz w formie stojącego prostokąta o ściętych narożach. W centrum św. Józef ukazany do pasa, z Dzieciątkiem w pozycji stojącej. Józef przedstawiony frontalnie z ugiętą z przodu prawą ręką, w której trzyma gałązkę lilii. Twarz ma szczupłą, o starczych rysach, dużych, okrągłych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną krótką, siwą brodą i włosami. Ubrany jest w fioletową tunikę i jasnobrązowy płaszcz zawieszony przez lewe ramię, skumulowany w dolnej części obrazu. Dzieciątko ukazane frontalnie, z rękami rozłożonymi na boki. Twarz ma owalną, o pełnych policzkach, okrągłych oczach, małym nosie i pełnych ustach, okoloną jasnymi, krótkimi włosami. Ubrane jest w białą, luźną tunikę, przewiązaną w talii. Józef i Dzieciątko wokół głów mają nimby. Postacie ukazane na cieniowanym, żółto-brązowym tle, rozjaśnionym wokół ich głów.
Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Chrystusa. Przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z Dzieciątkiem Jezus. Jego atrybutem jest lilia, gdyż żył w czystości.
Postacie z omawianego dzieła są niezwykle zbliżone do tych z sygnowanych obrazów Mariana Szczurowskiego w kościele w Trzemeśni, zarówno pod względem malowania twarzy, jak i oddania fałdów szat. Prawdopodobnie zatem Szczurowski jest autorem tego obrazu. W związku z tym dzieło mogło powstać około 1910 roku, tak jak inne obrazy tego malarza do trzemeskiej świątyni.
Zabrudzenia i spękania.
Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem najpewniej namalował Marian Szczurowski około 1910 roku. Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Chrystusa. Przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z Dzieciątkiem Jezus. Jego atrybutem jest lilia, gdyż żył w czystości.
Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-33