Św. Józef z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego północnego
Identyfikator
DZIELO/17305
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1910 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem najpewniej namalował Marian Szczurowski około 1910 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta o ściętych narożach. W centrum św. Józef ukazany do pasa, z Dzieciątkiem w pozycji stojącej. Józef przedstawiony frontalnie z ugiętą z przodu prawą ręką, w której trzyma gałązkę lilii. Twarz ma szczupłą, o starczych rysach, dużych, okrągłych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną krótką, siwą brodą i włosami. Ubrany jest w fioletową tunikę i jasnobrązowy płaszcz zawieszony przez lewe ramię, skumulowany w dolnej części obrazu. Dzieciątko ukazane frontalnie, z rękami rozłożonymi na boki. Twarz ma owalną, o pełnych policzkach, okrągłych oczach, małym nosie i pełnych ustach, okoloną jasnymi, krótkimi włosami. Ubrane jest w białą, luźną tunikę, przewiązaną w talii. Józef i Dzieciątko wokół głów mają nimby. Postacie ukazane na cieniowanym, żółto-brązowym tle, rozjaśnionym wokół ich głów.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Chrystusa. Przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z Dzieciątkiem Jezus. Jego atrybutem jest lilia, gdyż żył w czystości.
Postacie z omawianego dzieła są niezwykle zbliżone do tych z sygnowanych obrazów Mariana Szczurowskiego w kościele w Trzemeśni, zarówno pod względem malowania twarzy, jak i oddania fałdów szat. Prawdopodobnie zatem Szczurowski jest autorem tego obrazu. W związku z tym dzieło mogło powstać około 1910 roku, tak jak inne obrazy tego malarza do trzemeskiej świątyni.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia i spękania.

Streszczenie

Obraz św. Józefa z Dzieciątkiem najpewniej namalował Marian Szczurowski około 1910 roku. Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Chrystusa. Przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z Dzieciątkiem Jezus. Jego atrybutem jest lilia, gdyż żył w czystości.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-33

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności