Obraz św. Antoniego Padewskiego namalował Marian Szczurowski w 1910 roku.
Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum ukazana postać św. Antoniego Padewskiego klęczącego przed pulpitem z klęcznikiem, przed unoszącym się na obłoku Dzieciątkiem Jezus. Święty zwrócony profilem w lewo, z głową i rękami uniesionymi w górę. Twarz ma szczupłą, o małych oczach zwróconych do góry, garbatym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami z tonsurą na głowie. Ubrany jest w brązowy habit z kapturem, przewiązany w pasie sznurem, z zawieszonym u boku różańcem; na stopach ma buty. Nad pulpitem z księgą, pośród obłoków ukazane Dzieciątko, zwrócone w trzech czwartych w prawo, w wykroku, z pochyloną głową i rękami wyciągniętymi w stronę świętego. Jezus ma twarz o delikatnych rysach, z niewielkimi oczami, małym nosem i ustami, okoloną jasnymi, kręconymi włosami. Ubrany jest w luźną, białą tunikę. Obok pulpitu, przed świętym leży otwarta księga z gałązką lilii. Scena ukazana we wnętrzu o kamiennych murach z okienkiem w prawym górnym rogu obrazu ukazującym widok na wieżę kościoła. Pod ścianą skrzynia, na której ustawione są księgi oraz klepsydra. W prawym dolnym rogu sygnatura „pinxit. / Maryan Szczurowski / 1910”.
Święty Antoni w młodym wieku wstąpił do zakonu kanoników regularnych, później zaś do franciszkanów, gdzie przyjął imię Antoni. Święty zmarł w Padwie, która stała się później jednym z największych ośrodków jego kultu, stąd przydomek – Padewski. W ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie, a jego atrybutem jest lilia. Omawiany obraz ilustruje legendę, według której św. Antoni otrzymał na ręce Dzieciątko. Najczęściej przedstawiany jest właśnie z ukazującym się mu w cudowny sposób małym Jezusem, którego bierze na ręce bądź adoruje.
Autor obrazu – Marian Szczurowski – był krakowskim malarzem, który w 1910 roku wykonał do kościoła w Trzemeśni taże inne obrazy ołtarzowe oraz część polichromii ściennej.
Powierzchnia obrazu zabrudzona i zaplamiona.
Obraz św. Antoniego Padewskiego namalował Marian Szczurowski w 1910 roku. Święty w ikonografii przedstawiany jest w habicie franciszkańskim z tonsurą na głowie, a jego atrybutem jest lilia. Omawiany obraz ilustruje legendę, według której św. Antoni otrzymał na ręce Dzieciątko Jezus.
Paulina Kluz, "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-33