Obraz św. Augustyna namalował Marian Szczurowski w 1910 roku.
Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Augustyna i dziecka na plaży. W centrum święty ukazany w całej postaci, zwrócony w trzech czwartych w prawo, w kontrapoście. Lewą ręką przytrzymuje pastorał oparty na ramieniu oraz księgę, prawą ugiętą dotyka ust. Twarz ma pociągłą, o migdałowatych oczach, dużym, garbatym nosie, okoloną długą, ciemną brodą. Ubrany jest w czarną sutannę, białą rokietę, wykończoną dekoracyjnym pasem malowanym na złoto, zielony ornat, lamowany malowanym na złoto pasem, z bordową podszewką. Na piersi ma biały paliusz, na głowie białą infułę z krzyżem. Przed świętym, na ziemi klęczy dziecko, zwrócone w trzech czwartych w lewo, z głową uniesioną w górę i opuszczonymi w dół rękami, z których w prawej trzyma naczynie, przelewając wodę do wykopanego w piasku dołka. Dziecko ma pełną twarz, o dużych oczach skierowanych w górę, małym nosie i pełnych ustach, okolone brązowymi, krótkimi włosami. Ubrane jest w różową tunikę przepasaną w talii. Postacie ukazane na plaży, z widocznym w oddali morzem, na tle nieba delikatnie zarysowane postacie Trójcy Świętej, z tronującymi Chrystusem i Bogiem Ojcem oraz gołębicą Ducha Świętego unoszącą się nad nimi. W dolnym prawym rogu obrazu, na tle roślinności sygnatura „pinx(it) / Maryan Szczurowski / 1910”.
Święty Augustyn, ukazany na obrazie, pełnił funkcję biskupa Hippony, dlatego przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Obraz ilustruje legendę o spotkaniu nad morzem, związaną z rozważaniami świętego nad tajemnicą Trójcy Świętej, które opisał w traktacie „De Trinitate”. Święty Augustyn miał się przechadzać brzegiem morza w Ostii, gdy spotkał na plaży dziecko, które przelewało wodę z morza do wykopanego w piasku dołka. Poprzez absurd tej czynności, dziecko uświadomiło świętemu jak niepojęta jest tajemnica Trójcy Świętej, gdyż prędzej ono przeleje morze do dołka, niż on zrozumie jej istotę.
Autor obrazu – Marian Szczurowski – był krakowskim malarzem, który w 1910 roku wykonał do kościoła w Trzemeśni również część polichromii ściennej oraz inne obrazy ołtarzowe.
Lekkie zabrudzenia powierzchni.
Obraz św. Augustyna namalował Marian Szczurowski w 1910 roku. Dzieło ilustruje legendę o spotkaniu nad morzem, związaną z rozważaniami świętego nad tajemnicą Trójcy Świętej, które opisał w traktacie „De Trinitate”.
Paulina Kluz, "Św. Augustyn", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-augustyn-5