Św. Katarzyna Aleksandryjska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
malarstwo XX wieku sztuka pierwszej połowy XX wieku
Miejsce przechowywania
zasuwa ołtarza bocznego północnego
Identyfikator
DZIELO/17306
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1910 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej namalował w 1910 roku Marian Szczurowski, który w tym samym roku wykonał również obraz św. Wojciecha do tego retabulum oraz polichromię kościoła św. Klemensa w Trzemeśni.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Święta ukazana w całej postaci, frontalnie, w kontrapoście. W lewej ręce trzyma rękojeść miecza zwróconego ostrzem w dół, prawy łokieć opiera na stojącym obok kole, w dłoni trzyma liść palmy i gałązkę lilii. Katarzyna ma owalną twarz z okrągłymi oczami, prostym nosem i pełnymi ustami, okoloną długimi, brązowymi włosami opadającymi na ramiona. Ubrana jest w białą, długą suknię spodnią ze złoconą lamówką, jasnozieloną suknię wierzchnią sięgającą kolan, ze złotym pasem w talii, na ramiona ma narzucony czerwony płaszcz ze złotą lamówką, opadający na prawą nogę i bok postaci. Pod szyją ma białą podwikę, na głowie zaś półprzeźroczysty welon i diadem. Święta ukazana na tle niskiego muru i kamiennej posadzki, z widocznym w tle pejzażem z wieżą po lewej stronie. Zachmurzone niebo rozstępuje się wokół głowy świętej, na którą padają promienie światła. W prawym dolnym rogu sygnatura „pinx[it] / M[arian] Szczurowski / 1910”.

Zarys problematyki artystycznej

Święta Katarzyna pochodziła z Aleksandrii, była chrześcijanką. Według podań była księżniczką, dlatego w ikonografii przedstawiana jest w bogatym stroju z diademem lub koroną na głowie. W czasie prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Maksencjusza Katarzyna odmówiła złożenia ofiary bogom pogańskim, za co skazano ją na okrutne tortury. Była biczowana i łamana kołem, a zginęła ścięta mieczem, dlatego te narzędzia męki stanowią jej atrybuty. Święta na obrazie trzyma w dłoni również palmę męczeństwa oraz gałązkę lilii symbolizującą czystość. Wieża widoczna w oddali nawiązuje do więzienia, w którym ją przetrzymywano.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Warstwa malarska przetarta, zaplamiona, z uszkodzeniami mechanicznymi.

Streszczenie

Obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej namalował w 1910 roku Marian Szczurowski. Święta Katarzyna pochodziła z Aleksandrii, według podań była księżniczką, dlatego w ikonografii przedstawiana jest w bogatym stroju z diademem. W czasie prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Maksencjusza pojmano ją i skazano na okrutne tortury. Koło i miecz są jej atrybutami, gdyż za ich pomocą była katowana i poniosła śmierć. Święta trzyma również palmę męczeństwa i gałązkę lilii oznaczającą czystość.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Katarzyna Aleksandryjska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-katarzyna-aleksandryjska-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności