Obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej namalował w 1910 roku Marian Szczurowski, który w tym samym roku wykonał również obraz św. Wojciecha do tego retabulum oraz polichromię kościoła św. Klemensa w Trzemeśni.
Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Święta ukazana w całej postaci, frontalnie, w kontrapoście. W lewej ręce trzyma rękojeść miecza zwróconego ostrzem w dół, prawy łokieć opiera na stojącym obok kole, w dłoni trzyma liść palmy i gałązkę lilii. Katarzyna ma owalną twarz z okrągłymi oczami, prostym nosem i pełnymi ustami, okoloną długimi, brązowymi włosami opadającymi na ramiona. Ubrana jest w białą, długą suknię spodnią ze złoconą lamówką, jasnozieloną suknię wierzchnią sięgającą kolan, ze złotym pasem w talii, na ramiona ma narzucony czerwony płaszcz ze złotą lamówką, opadający na prawą nogę i bok postaci. Pod szyją ma białą podwikę, na głowie zaś półprzeźroczysty welon i diadem. Święta ukazana na tle niskiego muru i kamiennej posadzki, z widocznym w tle pejzażem z wieżą po lewej stronie. Zachmurzone niebo rozstępuje się wokół głowy świętej, na którą padają promienie światła. W prawym dolnym rogu sygnatura „pinx[it] / M[arian] Szczurowski / 1910”.
Święta Katarzyna pochodziła z Aleksandrii, była chrześcijanką. Według podań była księżniczką, dlatego w ikonografii przedstawiana jest w bogatym stroju z diademem lub koroną na głowie. W czasie prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Maksencjusza Katarzyna odmówiła złożenia ofiary bogom pogańskim, za co skazano ją na okrutne tortury. Była biczowana i łamana kołem, a zginęła ścięta mieczem, dlatego te narzędzia męki stanowią jej atrybuty. Święta na obrazie trzyma w dłoni również palmę męczeństwa oraz gałązkę lilii symbolizującą czystość. Wieża widoczna w oddali nawiązuje do więzienia, w którym ją przetrzymywano.
Warstwa malarska przetarta, zaplamiona, z uszkodzeniami mechanicznymi.
Obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej namalował w 1910 roku Marian Szczurowski. Święta Katarzyna pochodziła z Aleksandrii, według podań była księżniczką, dlatego w ikonografii przedstawiana jest w bogatym stroju z diademem. W czasie prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Maksencjusza pojmano ją i skazano na okrutne tortury. Koło i miecz są jej atrybutami, gdyż za ich pomocą była katowana i poniosła śmierć. Święta trzyma również palmę męczeństwa i gałązkę lilii oznaczającą czystość.
Paulina Kluz, "Św. Katarzyna Aleksandryjska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-katarzyna-aleksandryjska-4