Matka Boska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Bielany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Macieja Apostoła
Tagi
Matka Boska rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/24216
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
po 1748 roku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 140 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura Matki Boskiej została wykonana do ołtarza głównego po 1748 roku, gdyż w aktach wizytacji z tego roku odnotowano, że w kościele znajdowało się jeszcze dawne retabulum. Z dużym prawdopodobieństwem wykonał ją opawski rzeźbiarz, Johann Georg Lehner.

Opis

Figura drążona z tyłu, ustawiona na nieregularnej podstawie. Postać zwrócona w trzech czwartych w lewo, w kontrapoście, łukowato odchylona, lewą ręką unosi płaszcz nad głową, odsłaniając twarz, prawą przytrzymuje go na boku. Twarz ma pociągłą, z wyodrębnioną brodą, dużymi, głęboko osadzonymi, półprzymkniętymi oczami, zmarszczonymi brwiami, garbatym nosem i pełnymi, rozchylonymi ustami. Ubrana jest w srebrzoną, obfitą i silnie drapowaną suknię, ze złoconymi lamówkami, przepasaną złoconą szarfą. Na głowę i plecy ma narzucony obszerny, złocony płaszcz, opadający na prawy bok. Na stopach ma złocone sandały. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Wykonanie wysokiej klasy figur z ołtarza głównego kościoła św. Mikołaja w Bielanach Anna Dettloff przypisywała rzeźbiarzowi z kręgu Johanna Georga Lehnera („anonimowy pomocnik”). Jednak bardzo charakterystyczny sposób rzeźbienia figur, niemający porównania do dzieł małopolskich rzeźbiarzy, zbyt bliski dziełom tego mistrza, wskazuje na to, że wykonał je sam Lehner, być może przy udziale warsztatu.
Sposób oddania twarzy Marii, o charakterystycznej fizjonomii z wyodrębnionym podbródkiem, głęboko osadzonymi oczami i garbatym nosem odpowiada innym figurom kobiet wykonywanym przez tego artystę, chociażby w kościele w Kietrzu czy na Skałce w Krakowie. Podobnie niezwykle miękki modelunek obfitych szat, z wieloma precyzyjnie rzeźbionymi detalami jest charakterystyczny dla Lehnera. Motyw podtrzymywania ciężkiej tkaniny bardzo często występował w dziełach tego artysty, zazwyczaj w przedstawieniach puttów.
Pod względem formalnym oraz kompozycyjnym dzieło bliskie jest stylowi rzeźbiarza Johanna Georga Lehnera, który tworzył w pobliskim Krakowie, jak również na terenie sąsiadującego z południową Małopolską, Śląska Austriackiego. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że mógł on wykonać omawiane dzieło.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura Marii została wykonana do ołtarza głównego po 1748 roku. Z dużym prawdopodobieństwem jest dziełem opawskiego rzeźbiarza, Johanna Georga Lehnera.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Matka Boska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności