Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Grabie
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
ogrójec po zewnętrznej, wschodniej stronie prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/01568
Kategoria
rzeźba
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowane
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Krucyfiks powstał w XIX wieku, być może od początku z przeznaczeniem do ogrójca na zewnętrznej ścianie prezbiterium. W 1989 roku w kapliczce domalowane zostało tło z postaciami Marii i Jana oraz sceny na ścianach bocznych.

Opis

Figura Chrystusa umarłego, przybita jest do prostego krzyża trzema gwoździami. Ukazana została w lekkim zwisie ciała, o szeroko rozpostartych ramionach z zaciśniętymi dłońmi, nogi są delikatnie ugięte w kolanach, a stopy w układzie prawa na lewą. Twarz pociągła o wyraźnych rysach łuków brwiowych i prostego nosa, oczy są zamknięte. Okolona jest brodą oraz włosami opadającymi na ramiona. Ciało jest wychudzone, o delikatnym modelunku klatki piersiowej, z podkreślonymi mięśniami ramion wyłamanych z barków. Białe perizonium sięgające połowy ud, zawiązane jest na prawym biodrze ze zwisem tkaniny. Polichromia ciała naturalistyczna z delikatnie zaznaczonymi krwawiącymi ranami.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźbiony krucyfiks razem z malowanymi postaciami Marii i św. Jana przedstawia grupę Ukrzyżowania. Pojawienie się tych postaci przywołuje scenę, kiedy pod krzyżem stała Matka Boska i ulubiony uczeń Chrystusa, któremu przed śmiercią Jezus powierzył opiekę nad Marią. Grupa ukazuje moment śmierci Zbawiciela, gdyż gesty towarzyszących postaci wyrażają ból i opłakiwanie. Dzięki wykonaniu polichromii ogrojca Ukrzyżowanie zostało wpisane w szerszy kontekst, jako główna ze scen Męki Pańskiej umieszczonych na ścianach bocznych kapliczki.
Tradycyjnie na zewnętrznej ścianie prezbiterium w kościołach parafialnych umieszczano kaplicę z przedstawieniem modlitwy Chrystusa w Getsemani, po czym pozostała nazwa tego miejsca – ogrojec. Z czasem zaczęto sytuować tam również wizerunki Ukrzyżowanego. Ogrojce stanowią pozostałość po cmentarzach przykościelnych obok ambon i latarni dla zmarłych. Były to jedne z tych miejsc na cmentarzu, gdzie dawniej ludność podczas poszczególnych świąt zbierała się i modliła.


Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia całej figury, miejscami przetarcia warstwy polichromii.

Streszczenie

Krucyfiks powstał w XIX wieku, być może od początku z przeznaczeniem do ogrojca na zewnętrznej ścianie prezbiterium. W 1989 roku w kapliczce domalowane zostało tło dla Ukrzyżowanego z postaciami Marii i św. Jana oraz sceny na ścianach bocznych. Ogrojce stanowią pozostałość po cmentarzach przykościelnych obok ambon i latarni dla zmarłych. Były to jedne z tych miejsc na cmentarzu, gdzie dawniej ludność podczas poszczególnych świąt zbierała się i modliła.

Bibliografia

Łuszczkiewicz Władysław, "Stare cmentarze krakowskie. Ich zabytki sztuki i obyczaju kościelnego" , „Rocznik Krakowski” , s. 9-36

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-31

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności