Rzeźba powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Konserwacje wykonano w 1956 oraz w 2003 roku.
Rzeźba ścięta z tyłu. Figura Chrystusa Ukrzyżowanego w lekkim zwisie, o szeroko rozłożonych ramionach. Głowa przechylona na prawe ramię. Twarz pociągła, szczupła, okolona zarostem, o niewielkich, półprzymkniętych oczach, prostym i długim nosie i otwartych ustach. Włosy w formie grubych pukli, opadających na prawe ramię. Korona cierniowa w kształcie czepca. Sylwetka ciała nienaturalnie wydłużona, szczupła, z zaznaczonymi śladami męki. Perizonium ściśle opinające biodra, obficie drapowane, zawiązane na prawym boku. Polichromia naturalistyczna. Krzyż gładki, malowany na czarno.
Drewniany późnogotycki krucyfiks datowany jest na pierwszą połowę XVI wieku. Rzeźbę charakteryzują typowe dla tego okresu cechy: twarz Chrystusa wyraża ból, ma lekko otwarte usta, całe ciało pokrywają liczne strużki krwi, sylwetka jest nadnaturalnie wychudzona. Włosy podobnie jak w innych dziełach z tego okresu ułożone są w grube, równoległe pukle, a na głowie Chrystus ma założoną ciasno oplecioną, zieloną koronę cierniową. Niewyjaśnioną pozostaje kwestia autora rzeźby.
Dobry; zabrudzenia, przetarcia warstwy polichromii, ostatnia konserwacja została wykonana w 2003 roku.
Drewniany krucyfiks umieszczony na belce tęczowej kościoła w Barwałdzie Dolnym stanowi przykład późnogotyckiej rzeźby i datowany jest na pierwszą połowę XVI wieku.
Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-30