Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wadowice
Miejscowość
Barwałd Dolny
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Erazma Biskupa i Męczennika
Tagi
marmoryzacja
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/00567
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
piaskowiec, techniki kamieniarskie, marmoryzacja; drewno lipowe, techniki rzeźbiarskie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 57 cm
wysokość – 185 cm
głębokość – 57 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Pierwotnie chrzcielnica była ustawiona na dwóch okrągłych stopniach. Według badaczy historii kościoła w Barwałdzie mogła zostać przeniesiona z kościoła św. Andrzeja. Chrzcielnica została poddana konserwacji w pracowni konserwatorskiej Mariusza Zająca w 2012 roku.

Opis

Stopa wysoka, na planie ośmioboku, w górnej części profilowana. Trzon w kształcie balaski, nodus owoidalny, ujęty dwoma pierścieniami. Czara półkolista, gładka z wywiniętą wargą. Wewnątrz miedziana misa. Pokrywa współczesna w formie ośmiobocznej kopuły, zdobionej motywem rybiej łuski, zwieńczona kulą z krzyżem. Kamienna chrzcielnica marmoryzowana; pokrywa złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica jest przykładem typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Została wykonana w tradycji barokowej. Od XII wieku na terenie Europy najpowszechniej spotykana jest chrzcielnica o kształcie kielichowym, wykonana z kamienia, drewna lub metalu. Pokrywa chrzcielnicy jest nowa.

Streszczenie

Według badaczy historii kościoła w Barwałdzie chrzcielnica mogła zostać przeniesiona z kościoła św. Andrzeja. Chrzcielnica powstała w XVIII wieku. Jest zdobiona marmoryzacją.

Bibliografia

Natanek Piotr, "Informator Archidiecezji Krakowskiej 2000. Parafie i kościoły", Kraków 2000
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Studnicki Gustaw, "Barwałd. Zarys dziejów", Wadowice 1994

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne kościoła w Barwałdzie Dolnym, Karta inwentaryzacyjna chrzcielnicy WUOZ, oprac.W. Altendorf, A. Pąprowicz.

Archiwum Parafialne kościoła w Barwałdzie Dolnym, Dokumentacja konserwatorska chrzcielnicy i trzech kropielnic, oprac. Mariusz Zając, 2012.

Jak cytować?

Maria Działo, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-72

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności