Krucyfiks

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Sułkowice
Miejscowość
Krzywaczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Trójcy Świętej
Tagi
Chrystus Ukrzyżowany krucyfiks
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/17478
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 48,5 cm
wysokość – 136 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 38 cm
Szerokość figury – 35 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Rzeźba pełna. Figura Chrystusa ukazanego w niewielkim zwisie, o szeroko rozłożonych, niemal prostych ramionach, głowa uniesiona i przechylona na prawy bok, nogi ugięte w kolanach, stopy przebite jednym gwoździem w układzie prawa na lewą. Twarz pociągła, okolona zarostem, z długim i wąskim nosem, z częściowo otwartymi oczami. Włosy długie opadające na ramiona w postaci silnie skręconych pukli. Ciało o niewłaściwych proporcjach, umownie zarysowanej klatce piersiowej. Na głowie korona cierniowa w formie kołpaka. Perizonium z pasa tkaniny, krótkie, obficie i płasko drapowane, zawieszone na sznurze, z końcem przewiązanym na prawym boku. Polichromia karnacji widocznej w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, korona i perizonium złocone. Na zakończeniu górnej belki krzyża titulus z napisem „INRI”, białym na brązowym tle. Krzyż prosty malowany na kolor brązowy.

Zarys problematyki artystycznej

Figura, nawiązująca jeszcze do rozwiązań barokowych, powstała w pierwszej połowie XIX wieku w prowincjonalnym warsztacie rzeźbiarskim, o czym świadczą jej niektóre cechy formalne, jak układ i sposób modelowania ciała, niskiej jakości wykonanie detali, takich jak dłonie i stopy oraz niepoprawnie oddane proporcje anatomiczne. Przedstawia Chrystusa w typie Cristo vivo, czyli ukazującego Zbawiciela jeszcze przed śmiercią. Titulus, czyli tabliczka z tytułem winy zwieszona nad głową Chrystusa została dodana wtórnie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny, silne przetarcia polichromii w partii nóg, zabrudzenia powierzchni.

Streszczenie

Rzeźba powstała w pierwszej połowie XIX wieku, w nawiązaniu do schematów barokowych, wykonana została w warsztacie prowincjonalnym. Przedstawia Ukrzyżowanego Chrystusa w typie Cristo vivo, czyli ukazującego Zbawiciela jeszcze przed śmiercią.

Jak cytować?

Maria Działo, "Krucyfiks", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krucyfiks-29

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności