Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Sułkowice
Miejscowość
Krzywaczka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Trójcy Świętej
Tagi
piaskowiec
Miejsce przechowywania
północno-wschodnie naroże transeptu
Identyfikator
DZIELO/17428
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek, pokrywa kociołka: XX wiek
Technika i materiał
piaskowiec, techniki kamieniarskie i rzeźbiarskie; blacha miedziana
Wymiary podstawowe
wysokość – 135 cm
Inne wymiary – wysokość bez pokrywy: 99 cm; średnica stopy: 67 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – 58 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – 58 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Chrzcielnica powstała w XVIII wieku. W XX wieku dosztukowano do niej blaszaną pokrywę.

Opis

Kamienna chrzcielnica na kolistej stopie. Trzon w dolnej partii w formie półwałka przechodzący w gruszkowy nodus zwieńczony półwałkiem. Czara w kształcie spłaszczonej półkuli, z półkoliście formowanym wylewem, zdobiona motywem puklowania. Nodus w górnej partii zdobiony malowanym, czarnym zygzakiem, górna partia trzonu z motywem czarnych kropek. Pokrywa blaszana w kształcie półkulistym z okrągłym, drewnianym kołnierzem, zwieńczona kulą z krzyżem równoramiennym. Wewnątrz kociołek z miedzianej, kutej blachy, z blaszaną pokrywą.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Została wykonana w tradycji barokowej. Od XII wieku na terenie Europy najpowszechniej spotykana jest chrzcielnica o kształcie kielichowym, wykonana z kamienia, drewna lub metalu. Dekoracja, zwana puklowaniem umieszczona na czarze chrzcielnicy charakterystyczna była zwłaszcza dla sztuki w XVI i XVII wieku, ale występowała również w późniejszych epokach, co widać na przykładzie omawianego dzieła.

Streszczenie

Chrzcielnica powstała w XVIII wieku. W XX wieku dosztukowano do niej blaszaną pokrywę. Należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Została wykonana w tradycji barokowej. Dekoracja, zwana puklowaniem umieszczona na czarze chrzcielnicy charakterystyczna była zwłaszcza dla sztuki w XVI i XVII wieku, ale występowała również w późniejszych epokach, co widać na przykładzie omawianego dzieła.

Bibliografia

"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011

Jak cytować?

Maria Działo, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności