Kropielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wadowice
Miejscowość
Barwałd Dolny
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Erazma Biskupa i Męczennika
Tagi
kropielnica piaskowiec
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/00568
Kategoria
kropielnica
Ilość
1
Czas powstania
1842 rok
Technika i materiał
piaskowiec kuty, rzeźbiony, blacha miedziana
Wymiary podstawowe
szerokość – 38 cm
wysokość – 83 cm
głębokość – 38 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Kropielnica ustawiona na profilowanym cokole na planie kwadratu. Trzon w formie prostopadłościanu, delikatnie zwężającego się ku górze, na bokach zdobionego prostokątnymi płycinami, w polu jednej z nich ryta data: „1842”. Czara półkolista, od dołu puklowana, wewnątrz miedziana misa.

Zarys problematyki artystycznej

Kropielnica powstała w 1842 roku, o czym świadczy wyryta na niej data oraz nietypowy dla sztuki wcześniejszych epok trzon w kształcie prostopadłościanu. Należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego o prowincjonalnym charakterze wykonania. Kropielnice o podobnym kształcie znajdują się w wielu kościołach na terenie całej Polski. Interesujący motyw zdobi czarę. Dekoracja, zwana puklowaniem charakterystyczna była zwłaszcza dla sztuki w XVI i XVII wieku. Występowała przede wszystkim w złotnictwie i na czaszach chrzcielnic.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, niewielkie ubytki kamienia na czarze kropielnicy.

Streszczenie

Kropielnica powstała w 1842 roku. Należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego o prowincjonalnym charakterze wykonania. Interesujący motyw zdobi czarę kropielnicy. Dekoracja, zwana puklowaniem charakterystyczna była zwłaszcza dla sztuki w XVI i XVII wieku.

Bibliografia

Natanek Piotr, "Informator Archidiecezji Krakowskiej 2000. Parafie i kościoły", Kraków 2000
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Słownik terminologiczny sztuk pięknych", Warszawa 2011
Studnicki Gustaw, "Barwałd. Zarys dziejów", Wadowice 1994

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne kościoła w Barwałdzie Dolnym, Dokumentacja konserwatorska chrzcielnicy i trzech kropielnic, oprac. Mariusz Zając, 2012.

Jak cytować?

Maria Działo, "Kropielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kropielnica-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności