Kropielnica ustawiona na profilowanym cokole na planie kwadratu. Trzon w formie prostopadłościanu, delikatnie zwężającego się ku górze, na bokach zdobionego prostokątnymi płycinami, w polu jednej z nich ryta data: „1842”. Czara półkolista, od dołu puklowana, wewnątrz miedziana misa.
Kropielnica powstała w 1842 roku, o czym świadczy wyryta na niej data oraz nietypowy dla sztuki wcześniejszych epok trzon w kształcie prostopadłościanu. Należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego o prowincjonalnym charakterze wykonania. Kropielnice o podobnym kształcie znajdują się w wielu kościołach na terenie całej Polski. Interesujący motyw zdobi czarę. Dekoracja, zwana puklowaniem charakterystyczna była zwłaszcza dla sztuki w XVI i XVII wieku. Występowała przede wszystkim w złotnictwie i na czaszach chrzcielnic.
Dobry, niewielkie ubytki kamienia na czarze kropielnicy.
Kropielnica powstała w 1842 roku. Należy do typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego o prowincjonalnym charakterze wykonania. Interesujący motyw zdobi czarę kropielnicy. Dekoracja, zwana puklowaniem charakterystyczna była zwłaszcza dla sztuki w XVI i XVII wieku.
Maria Działo, "Kropielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kropielnica-2