Kropielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Zalas
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Św. Marii Magdaleny i św. Andrzeja Apostoła
Kościół
Św. Marii Magdaleny i Andrzeja Apostoła
Miejsce przechowywania
kruchta
Identyfikator
DZIELO/09742
Kategoria
kropielnica
Ilość
2
Czas powstania
po 1907 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Domena Publiczna

Opis

Kropielnica wmurowana w ścianę, na rzucie pięcioboku, z wewnętrznym półkulistym pojemnikiem na wodę, o bocznych ściankach z ślepymi zakończonymi półkoliście arkadkami. Nad kropielnicą krzyż na szerokiej podstawie o wykroju wklęsło-wypukłym z inskrypcją „Prosi się / o OJCZE NASZ / za duszę / ADAMA I KATARZYNY POTOCKICH / ZA ICH PRZODKÓW I POTOMKÓW”. Od dołu widoczna podtrzymująca czarę profilowana konsola zakończona kulistą gałką.

Zarys problematyki artystycznej

Wykonana z czarnego marmuru niewielka kropielnica należy do dzieł typowych dla ośrodka kamieniarskiego w Dębniku koło Krzeszowic. Rzadko spotykany jest tekst inskrypcji na podstawie krzyża, przypominający wiernym o fundatorach kościoła – Adamie (1822-1872) i Katarzynie (1825-1907) z Branickich Potockich.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Kropielnica wykonana zapewne po 1907 roku z czarnego marmuru dębnickiego do nowego kościoła z fundacji Adama i Katarzyny Potockich.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Kropielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kropielnica-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności