Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Brzeszcze
Miejscowość
Brzeszcze
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Urbana
Tagi
marmur dębnicki Strzelichowski Piotr
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/24027
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
1902 rok
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, polerowany; pokrywa z blachy mosiężnej; odlewanie, cyzelowanej, polerowanej
Wymiary podstawowe
wysokość – 202 cm (z pokrywą), bez pokrywy 128 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – około 70 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – około 70 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Chrzcielnica została zakupiona w Paczółtowicach, w warsztacie kamieniarza Jana Strzelichowskiego, ze składek wiernych i darowizny członków Kółka Rolniczego w 1902 roku.

Opis

Podstawa na rzucie ośmioboku, z profilowanym uskokiem. Trzon czterostrefowy, uskokowy, z dolną strefą czworoboczną, przechodzącą w sześciobok. Górna część trzonu z romboidalnymi, fazowanymi wgłębieniami. Czara z polami o fazowanych krawędziach i podwójnych ostrołukach wypełnionych motywami liści. Pokrywa mosiężna, półkulista, dołem i górą obwiedziona ażurową koroną, zwieńczona cylindrycznym postumentem, z ażurowym pasem i figurą stojącego Jana Chrzciciela z laską pasterską i barankiem.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnicę zakupiono od Jana Strzelichowskiego, kamieniarza w Dębniku. Pryzmatyczne formy dzieła, ostrołukowe arkadki wskazują na inspiracje zabytkami z epoki gotyku, stylu niezwykle popularnego na przełomie XIX i XX wieku. Obiektem dużej klasy artystycznej jest pokrywa odlana z mosiężnej blachy z poprawnie uchwyconą figurą Jana Chrzciciela. Jest zbliżona formalnie do chrzcielnicy w kościele parafialnym w Porębie Żegoty.

Streszczenie

Chrzcielnica wykonana w 1902 roku w warsztacie Jana Strzelichowskiego, kamieniarza w Dębniku. Opracowanie jej trzonu pryzmatycznymi ścięciami oraz ostrołukowe arkadki na czarze wskazują na inspiracje dziełami gotyckimi.

Bibliografia

Lachendro Jacek, "Kalendarium parafii św. Urbana w Brzeszczach wydane w 100. rocznicę jej erygowania", Brzeszcze 2004

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-26

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności