Chrzcielnica została zakupiona w Paczółtowicach, w warsztacie kamieniarza Jana Strzelichowskiego, ze składek wiernych i darowizny członków Kółka Rolniczego w 1902 roku.
Podstawa na rzucie ośmioboku, z profilowanym uskokiem. Trzon czterostrefowy, uskokowy, z dolną strefą czworoboczną, przechodzącą w sześciobok. Górna część trzonu z romboidalnymi, fazowanymi wgłębieniami. Czara z polami o fazowanych krawędziach i podwójnych ostrołukach wypełnionych motywami liści. Pokrywa mosiężna, półkulista, dołem i górą obwiedziona ażurową koroną, zwieńczona cylindrycznym postumentem, z ażurowym pasem i figurą stojącego Jana Chrzciciela z laską pasterską i barankiem.
Chrzcielnicę zakupiono od Jana Strzelichowskiego, kamieniarza w Dębniku. Pryzmatyczne formy dzieła, ostrołukowe arkadki wskazują na inspiracje zabytkami z epoki gotyku, stylu niezwykle popularnego na przełomie XIX i XX wieku. Obiektem dużej klasy artystycznej jest pokrywa odlana z mosiężnej blachy z poprawnie uchwyconą figurą Jana Chrzciciela. Jest zbliżona formalnie do chrzcielnicy w kościele parafialnym w Porębie Żegoty.
Chrzcielnica wykonana w 1902 roku w warsztacie Jana Strzelichowskiego, kamieniarza w Dębniku. Opracowanie jej trzonu pryzmatycznymi ścięciami oraz ostrołukowe arkadki na czarze wskazują na inspiracje dziełami gotyckimi.
Józef Skrabski, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-26