Epitafium Franciszka i Joanny z Zadębskich Słonińskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Franciszek Słoninski marmur dębnicki
Miejsce przechowywania
ściana wschodnia w przejściu między kaplicą św. Jana Chrzciciela a transeptem.
Identyfikator
DZIELO/21054
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1847 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, ryty, rzeźbiony
Wymiary podstawowe
szerokość – 65 cm
wysokość – 83 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium Franciszka Słonińskiego i jego żony Joanny z Zadębskich ufundowały dzieci, zapewne po 1847 roku.

Opis

Tablica w kształcie stojącego prostokąta, w szerokiej, profilowanej ramie, z narożami ujętymi muszlami palmetowymi na tle liści akantu z palmetami. Inskrypcja: „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / FRANCISZKOWI SŁONINSKIEMU. / wysłużonemu przez lat 26. w Lice(um) Krak(owskim) S(więtej) Anny / PROFESSOROWI. / SENIOROWI BURSY JEROZOLIMSKIEJ, / SEKRETARZOWI DOZORU GŁÓWNEGO / SZKÓŁ POCZĄTKOWYCH. / d(nia) 23 Marca 1847 r(oku) w 79. r(oku) życia zmarłemu. / i / JOANNIE z ZADĘBSKICH / SŁONIŃSKIEJ. / Małżonce Jego, / zmarłej w d(niu) 1. Sierp(nia) 1831. r(oku) w 56. r(oku) życia. / Pamiątkę tę / wdzięczne dzieci położyły”. W prawym dolnym rogu sygnatura: „Sc(ulpsit) T. Kuhn”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium w kształcie prostej tablicy w profilowanej ramie ozdobionej w narożach muszlami palmetowymi z liśćmi jest w zasadzie pozbawione cech stylowych. Autorem dzieł jest T. Kuhn (imię nieustalone), być może syn Ferdynanda Kuhna, znanego kamieniarza dzierżawiącego łomy czarnego marmuru dębnickiego od karmelitów bosych w Czernej i posiadającego swój warsztat w Krzeszowicach.

Streszczenie

Epitafium Franciszka Słonińskiego, profesora w Liceum św. Anny w Krakowie i jego żony Joanny z Zadębskich o prostej formie powstało z inicjatywy dzieci, zapewne po 1847 roku.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Franciszka i Joanny z Zadębskich Słonińskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-franciszka-i-joanny-z-zadebskich-sloninskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności