Epitafium Franciszka i Joanny z Zadębskich Słonińskich

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Centrum
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Franciszek Słoninski marmur dębnicki
Miejsce przechowywania
ściana wschodnia w przejściu między kaplicą św. Jana Chrzciciela a transeptem.
Identyfikator
DZIELO/21054
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1847 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, ryty, rzeźbiony
Wymiary podstawowe
szerokość – 65 cm
wysokość – 83 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium Franciszka Słonińskiego i jego żony Joanny z Zadębskich ufundowały dzieci, zapewne po 1847 roku.

Opis

Tablica w kształcie stojącego prostokąta, w szerokiej, profilowanej ramie, z narożami ujętymi muszlami palmetowymi na tle liści akantu z palmetami. Inskrypcja: „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / FRANCISZKOWI SŁONINSKIEMU. / wysłużonemu przez lat 26. w Lice(um) Krak(owskim) S(więtej) Anny / PROFESSOROWI. / SENIOROWI BURSY JEROZOLIMSKIEJ, / SEKRETARZOWI DOZORU GŁÓWNEGO / SZKÓŁ POCZĄTKOWYCH. / d(nia) 23 Marca 1847 r(oku) w 79. r(oku) życia zmarłemu. / i / JOANNIE z ZADĘBSKICH / SŁONIŃSKIEJ. / Małżonce Jego, / zmarłej w d(niu) 1. Sierp(nia) 1831. r(oku) w 56. r(oku) życia. / Pamiątkę tę / wdzięczne dzieci położyły”. W prawym dolnym rogu sygnatura: „Sc(ulpsit) T. Kuhn”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium w kształcie prostej tablicy w profilowanej ramie ozdobionej w narożach muszlami palmetowymi z liśćmi jest w zasadzie pozbawione cech stylowych. Autorem dzieł jest T. Kuhn (imię nieustalone), być może syn Ferdynanda Kuhna, znanego kamieniarza dzierżawiącego łomy czarnego marmuru dębnickiego od karmelitów bosych w Czernej i posiadającego swój warsztat w Krzeszowicach.

Streszczenie

Epitafium Franciszka Słonińskiego, profesora w Liceum św. Anny w Krakowie i jego żony Joanny z Zadębskich o prostej formie powstało z inicjatywy dzieci, zapewne po 1847 roku.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Franciszka i Joanny z Zadębskich Słonińskich", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-franciszka-i-joanny-z-zadebskich-sloninskich

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności