Chrzcielnica

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Zabierzów
Miejscowość
Bolechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/00831
Kategoria
chrzcielnica
Ilość
1
Czas powstania
1673 rok; pokrywa – 1934 rok
Technika i materiał
marmur dębnicki kuty, polerowany
Wymiary podstawowe
wysokość – 125 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – średnica 116 cm
Średnica czary – 63 cm
Wymiary szczegółowe
Średnica czary – 63 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Po raz pierwszy chrzcielnicę wzmiankowano w inwentarzu kościoła z 1727 roku, zaś w inwentarzu parafii w Bolechowicach z 1929 roku opisano następującymi słowami: „Chrzcielnica marmurowa z czarnego marmuru krzeszowickiego z takimż gradusem jest pięknie stylowo i starannie wykonaną, nakrycie ma drewniane, skromne, wymaga nakrycia metalowego na ten cel znajduje się na skarbiu trochę starzyzny z miedzi i mosiądzu. Kociołek wewnątrz na wodę chrzcielną jest miedziany, stary. Całość w dobrym stanie”. Obok tego wpisu odnotowano informację o sprawieniu miedzianej pokrywy w 1934 roku.

Opis

Podstawa na rzucie koła, trzon w typie gruszkowatym. Czara w kształcie mocno spłaszczonej kuli pokrytej puklami z profilowanym brzegiem.

Zarys problematyki artystycznej

Chrzcielnica należy do typowych wyrobów jednego z najważniejszych ośrodków kamieniarskich w Polsce, w miejscowości Dębnik pod Krzeszowicami. Tamtejszymi kamieniołomami, gdzie wydobywano czarny marmur, zarządzali od lat dwudziestych XVII wieku do 1953 roku Karmelici bosi z Czernej. Jej cechą charakterystyczną jest trzon w kształcie przypominającym gruszkę oraz czara z zaoblonymi wybrzuszeniami.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Chrzcielnica, wykonana z czarnego marmuru dębnickiego w drugiej połowie XVII wieku (z drewnianą pokrywą z 1934 roku), należy do typowych produktów ośrodka kamieniarskiego w Dębniku koło Krzeszowic, którego łomy były własnością Karmelitów bosych w Czernej.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-16

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności