Ambona

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Lachowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Piotra i św. Pawła
Tagi
ambona św. Grzegorz św. Michał Archanioł sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/03197
Kategoria
ambona
Ilość
1
Czas powstania
1982 rok
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie, snycerskie i rzeźbiarskie, polichromowane, złocenie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ambona została wykonana w 1982 roku i ustawiona w prezbiterium kościoła.

Opis

Ambona wisząca, przyścienna. Kosz na planie ośmioboku, na ściankach arkady z malowanymi przedstawieniami św. Walentego, św. Wincentego, św. Jana Nepomucena i bł. Jana Kanonika. Ścianki wydzielone kolumnami kompozytowymi na cokole, dźwigającymi pełne belkowanie wyłamane na ich osi. Parapet w formie silnie wystającego, profilowanego gzymsu. Z prawej strony dostawione jednobiegowe schody z barierką zwieńczoną profilowanym gzymsem. Zaplecek wysoki, ujęty pilastrami dźwiganymi przez konsolki dekorowane liściem; w polu obraz św. Grzegorza Wielkiego. Baldachim na planie trójliścia z lambrekinem z ornamentu roślinnego; utworzony z czterech pałąków dekorowanych akantem, podtrzymujących cokół dla figury św. Michała Archanioła. Figura zwrócona frontalnie, z prawą nogą opartą na fragmencie skały. W lewej ręce trzyma włócznię, w prawej miecz. Ubrany w zbroję, z szeroko rozłożonymi skrzydłami. Na podniebieniu gołębica Ducha Świętego na tle glorii promienistej. Ambona marmoryzowana w tonacji zielono-niebieskiej ze złoconymi detalami i ornamentami.
św. Jana Kantego, św. Jana Nepomucena, św. Walentego i św. Wincentego

św. grzegorz unoszący się nad rzymem

Zarys problematyki artystycznej

Według opracowań ambona została ukończona w 1982 roku, a jej projekt wykonał Józef Duktiewicz. Artysta zmarł w 1968 roku, zatem albo projekt wiele lat czekał na realizację, albo jego autorem był ktoś inny. Ambona stylistycznie oraz formalnie nawiązuje do dominującej w wystroju wnętrza estetyki barokowej, jednak abstrakcyjny sposób dekoracji powierzchni oraz nieco sumaryczne traktowanie form malarskich zdradza jej współczesne pochodzenie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, zabrudzenia powierzchni.

Streszczenie

Ambona została ukończona w 1982 roku. Jej projekt wykonał być może Józef Dutkiewicz, realizacją zajął się stolarz S. Madoń z Suchej Beskidzkiej, a złocenia wykonał konserwator Janusz Bajka z Krakowa. Ambona stylistycznie oraz formalnie nawiązuje do dominującej w wystroju wnętrza estetyki barokowej, jednak abstrakcyjny sposób dekoracji powierzchni oraz nieco sumaryczne traktowanie form malarskich zdradza jej współczesne pochodzenie.

Bibliografia

Kutaś Paweł, "Lachowice. Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła", Zakrzów 2010
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Lachowice. Przewodnik historyczny", Krosno 2003
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Ambona", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ambona-125

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności