Chrystus Zmartwychwstały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Lachowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Piotra i św. Pawła
Tagi
Chrystus Zmartwychwstały rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/03207
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek (?)
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 88 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna przedstawiająca stojącego Chrystusa Zmartwychwstałego ustawiona na zielonej, owalnej podstawie i profilowanym, sześciobocznym cokoliku. Głowa zwrócona na wprost, twarz wydłużona, wzrok skierowany przed siebie, nos długi prosty, usta pełne. Twarz okala krótki brązowy zarost, włosy brązowe opadające na ramiona. Prawa ręka uniesiona w geście błogosławieństwa, lewa ugięta w łokciu na wysokość pasa, palce złączone. Na rękach, stopach i piersi widoczne ślady męczeństwa. Stopy nagie, biodra otacza złote, płasko sfałdowane perizonium. Płaszcz ciemnoczerwony ze złotą lamówką i białym podbiciem, rzeźbiony w głębokie fałdy.

Zarys problematyki artystycznej

Moment zmartwychwstania Chrystusa nie został opisany w żadnej z Ewangelii, wiadomo jedynie, co stało się następnego poranka. Artyści skupiali się zatem na ukazaniu w tym przedstawieniu momentu zwycięstwa nad śmiercią. Od czasów baroku Chrystus Zmartwychwstały wskazuje prawą ręką w stronę nieba i ten gest jest zapowiedzią nadchodzącego wniebowstąpienia. W drugiej ręce mógł trzymać chorągiew triumfalną będącą właśnie znakiem jego zwycięstwa. Purpura płaszcza odnosi się do władzy, jest też ona kolorem Boga. Z kolei złoto symbolizuje splendor i boskość. Zestaw zastosowanych symboli świadczy o wyjątkowej wadze momentu zmartwychwstania Chrystusa dla historii religii. Rzeźbę cechują znaczne uproszczenia i łagodny wyraz.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, ubytek na głowie, brak chorągiewki w lewej ręce.

Streszczenie

Dziewiętnastowieczna rzeźba przedstawia zmartwychwstałego Chrystusa. Zestaw zastosowanych symboli świadczy o wyjątkowej wadze tego momentu dla historii religii. Rzeźbę cechują znaczne uproszczenia i łagodny wyraz.

Bibliografia

Seibert Jutta, "Leksykon sztuki chrześcijańskiej", Kielce 2007

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-38

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności