Dzieje zabytku nie są znane.
Rzeźba pełna umieszczona na profilowanym cokole umocowanym do prostopadłościennej podstawy z otworami na drążki do noszenia w procesji. Figura przedstawia stojącego frontalnie św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku. Święty został ujęty w lekkim kontrapoście z prawą nogą ugiętą w kolanie. Głowę ma delikatnie opuszczoną, wzrok skierowany w dół, nos prosty, usta wąskie; ciemny zarost oraz włosy zakrywające uszy. Prawą ręką podtrzymuje siedzące Dzieciątko Jezus, lewą dotyka jego torsu. Święty Józef jest ubrany w bladożółtą suknię, na którą ma narzucony czerwony płaszcz z jasnoniebieskim podbiciem dekorowany przy brzegach wąskim, złotym paskiem. Dzieciątko rozkłada ręce na boki. Ma owalną twarz z szerokim czołem, małymi oczami i ustami oraz wąskim nosem. Jego krótkie, jasne włosy układają się w fale. Jest ubrane w długą, jasną sukienkę, lamowaną pod szyją złotem i dekorowaną wąskim paskami przy krawędziach. Polichromia w partiach ciała naturalistyczna.
Feretron to obraz lub rzeźba umieszczone w ozdobnej ramie, z podstawą zaopatrzoną w otwory na drążki do noszenia podczas procesji. Zygmunt Gloger w „Encyklopedii staropolskiej” pochodzenie słowa „feretron”, czy „feretrum” wywodził ze starożytnego Rzymu, gdzie określało posągi niesione w pochodach triumfalnych. Jedna z pierwszych procesji chrześcijańskich z niesieniem wizerunku odbyła się w 590 roku, kiedy w Rzymie zapanowała epidemia tyfusu.
Przedstawienie św. Józefa nawiązuje do tradycyjnej ikonografii. Święty został ukazany z Dzieciątkiem Jezus, którego był opiekunem. Józef, małżonek Marii, chronił i utrzymywał Świętą Rodzinę, stał się symbolem wiary, pracowitości oraz skromności, patronem pracujących oraz rodzin. Trzyma w ręku kwiat lilii – symbol świętości i czystości duchowej. Zgodnie z konwencją dwudziestowiecznych rzeźb religijnych rysom postaci nadano łagodny wyraz i zastosowano naturalistyczną polichromię.
W feretronie umieszczono rzeźbę św. Józefa z Dzieciątkiem. Zgodnie z konwencją dwudziestowiecznych rzeźb religijnych rysom postaci nadano łagodny wyraz i zastosowano naturalistyczną polichromię
Maria Działo, "Feretron św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/feretron-sw-jozef-z-dzieciatkiem