Tabernakulum

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Modlnica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej
Identyfikator
DZIELO/04016
Kategoria
tabernakulum
Ilość
1
Czas powstania
przełom XVII i XVIII wieku
Technika i materiał
drewno; techniki stolarskie, rzeźbienie, polichromowanie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Sprawione do jednego z ołtarzy w kościele.

Opis

Tabernakulum w formie prostopadłościennej szafki o ściętych od przodu narożach, na niskim, profilowanym cokole, zamknięte od góry profilowanym gzymsem. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym, osadzone na zawiasach, zamykane na zamek, ozdobione płaskorzeźbionym kielichem z hostią, stojącym na obłokach. Tło drzwiczek czerwone. Szyld zamka w kształcie wydłużonego rombu. Struktura marmoryzowana na kolor zielony, profilowania oraz detale złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Dzieło nieokreślonego rzeźbiarza małopolskiego, ze skromną płaskorzeźbioną dekoracją ograniczoną do powierzchni drzwiczek.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny.

Streszczenie

Tabernakulum drewniane, polichromowane, złocone i srebrzone, o formie niewielkiej prostopadłościennej szafki z wydzielonym cokołem i profilowanym gzymsem wieńczącym. Z przodu drzwiczki osadzone na zawiasach, ozdobione płaskorzeźbioną dekoracją z motywem kielicha z hostią. Wykonane na przełomie XVII i XVIII wieku przez nieokreślonego rzeźbiarza małopolskiego.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Tabernakulum", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tabernakulum-24

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności