Epitafium Stanisławy Łubieńskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Stryszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Parafia Św. Jana Kantego
Tagi
Łubieńska Stanisława
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/08323
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
około 1914 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, techniki kamieniarskie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Epitafium Stanisławy Łubieńskiej zostało wystawione około 1914 roku przez jej rodziców, Franciszka i Rozalię Łubieńskich.

Opis

Epitafium w formie leżącego prostokąta, ujęte grubą ramą, dekorowaną po wewnętrznej stronie maswerkiem. W polu inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / STANISŁAWIE ŁUBIEŃSKIEJ / ZGASŁEJ W WIOŚNIE ŻYCIA w STRYSZOWIE, / UKOCHANEJ i NAJLEPSZEJ CÓRCE i SIOSTRZE, / PRAWDZIWEJ CHRZEŚCIJANCE, / STAWIAJĄ TĘ TABLICE RODZICE I RODZEŃSTWO / Z PROŚBĄ O MODLITWĘ ZA JEJ DUSZĘ.”

Zarys problematyki artystycznej

Stanisława Łubieńska z Łubnej herbu Pomian urodziła się 1 lutego 1892 w Stryszowie, jako córka Franciszka Łubieńskiego i Rozalii z Gorczyńskich, właścicieli dóbr stryszowskich. Była siostrą Marii (1889-1968, później Skrochowskiej), Rozalii (1890-1972, później Dobrzańskiej), Wojciecha (1894-1928) i Anny (1903-?). Zmarła 23 marca 1914, w wieku 22 lat.
Epitafium w formie prostej tablicy obwiedzionej ramą o cechach neogotyckich (maswerk), stanowi typowy dla XIX wieku przykład wyrobu kamieniarskiego. Omawiane epitafium powstałe już na początku XX wieku formalnie naśladuje tablice z zeszłego wieku dziadków zmarłej – Juliana i Marii Gorczyńskich, które znajdują się w kościele stryszowskim.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Drobne uszczerbki krawędzi epitafium, złocenia inskrypcji zachowane fragmentarycznie.

Streszczenie

Epitafium Stanisławy Łubieńskiej (1 lutego 1892 - 23 marca 1914) zostało wystawione około 1914 roku przez jej rodziców, Franciszka Łubieńskiego i Rozalię z Gorczyńskich, właścicieli dóbr stryszowskich. Neogotyckie epitafium powstałe na początku XX wieku naśladuje typowe dla XIX wieku wyroby kamieniarskie.

Bibliografia

"Stanisława Łubieńska z Łubnej h. Pomian" , [w:] "Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego: http://www.sejm-wielki.pl"

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Epitafium Stanisławy Łubieńskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-stanislawy-lubienskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności