Św. Wojciech

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Kocmyrzów-Luborzyca
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Podwyższenia Krzyża Świętego
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
prawy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/03829
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XIX wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Oba ołtarze boczne razem z ich dekoracją figuralną zostały najpewniej wykonane w pierwszej połowie XIX wieku.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na podstawie na planie prostokąta. Święty Wojciech ukazany frontalnie, w kontrapoście, z uniesioną i skierowaną w lewo głową, w lewej, ugiętej ręce trzyma laskę zakończoną krzyżem patriarchalnym, prawą unosi wysoko. Twarz o starczych rysach, zmarszczonym czole, migdałowatych, zwróconych ku górze oczach, z wydatnym nosem i wąskimi ustami; okoloną długimi, kręconymi i siwymi włosami oraz brodą. Ubrany jest w białą albę ze złoconą lamówką, przepasaną w talii, na piersi ma bordową, skrzyżowaną w pasie stułę ze złoconym galonem i krzyżami, na ramiona ma narzuconą bordową kapę z białym galonem spiętą na piersi złotą klamrą. Na głowie ma białą infułę ze złoconym galonem i krzyżem, na dłoniach bordowe rękawiczki, a na stopach czarne buty. Polichromia ciała naturalistyczna, o bladej karnacji.


Zarys problematyki artystycznej

Święty Wojciech w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś pełnił urząd biskupa Pragi, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią. Jako że popłynął tam łodzią przez Wisłę jego atrybutem stało się wiosło. Wojciech był pierwszym świętym w monarchii piastowskiej, został ogłoszony głównym patronem Polski i metropolii gnieźnieńskiej.
Figury z ołtarzy bocznych formalnie nawiązują do elementów wyposażeń kościelnych wykonywanych w XIX wieku przez warsztaty w Tyrolu i Austrii, które często sprowadzane były do Polski.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przetarcia polichromii, zabrudzenia.

Streszczenie

Oba ołtarze boczne razem z ich dekoracją figuralną zostały najpewniej wykonane w pierwszej połowie XIX wieku. Figura przedstawia św. Wojciecha, który w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś pełnił urząd biskupa Pragi, dlatego w ikonografii ukazywany jest w stroju odpowiadającym tej godności.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Wojciech ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-47

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności