Rzeźba św. Wojciecha powstała w XVII wieku. W 1907 roku została wtórnie ustawiona na balustradzie chóru muzycznego. Być może razem z figurą św. Stanisława, która stanowi dla niej parę, pochodzą z nieistniejącego już ołtarza.
Figura nieopracowana z tyłu, ustawiona na niewielkiej podstawie. Święty ukazany jest w całej postaci, frontalnie, w kontrapoście, z pochyloną głową skierowaną w lewo. W prawej, opuszczonej wzdłuż ciała ręce trzyma zamkniętą księgę, w lewej, uniesionej przed sobą na wysokości piersi – wiosło. Jego twarz jest trójkątna o migdałowatych oczach, krótkim nosie i wąskich ustach, okolona brodą. Ubrany jest w albę, rokietę oraz płaszcz z kołnierzem zapięty pod szyją, na głowie ma infułę. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała, strój i atrybuty złocone.
Figura świętego kształtowana jest dosyć zachowawczo, pozbawiona jest znamion ekspresji w zakresie układu ciała czy modelowania tkanin. Partie anatomiczne postaci kształtowane są w nieco uproszczony sposób.
Święty Wojciech w 983 roku otrzymał sakrę biskupią, później zaś pełnił urząd biskupa Pragi, dlatego w ikonografii przedstawiany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Wojciech wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią. Jako że popłynął tam łodzią przez Wisłę jego atrybutem stało się wiosło. Wojciech był pierwszym świętym w monarchii piastowskiej, został ogłoszony głównym patronem Polski i metropolii gnieźnieńskiej.
Liczne spękania, odspojenia i ubytki warstwy malarskiej i warstwy złoceń. Silne zabrudzenia całej figury.
Rzeźba św. Wojciecha powstała w XVII wieku. W 1907 roku została wtórnie ustawiona na balustradzie chóru muzycznego. Być może razem z figurą św. Stanisława, która stanowi dla niej parę, pochodzą z nieistniejącego już ołtarza. Święty Wojciech był biskupem, wyruszył do Prus z misją nawracania pogan, gdzie zginął męczeńską śmiercią. Jako że popłynął tam łodzią przez Wisłę jego atrybutem stało się wiosło.
Paulina Kluz, "Św. Wojciech", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-wojciech-16