Św. Szczepan

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Jordanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Trójcy Przenajświętszej i św. Wawrzyńca
Tagi
rzeźba XVIII wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz w kaplicy cmentarnej
Identyfikator
DZIELO/12057
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura powstała w XVIII wieku i pierwotnie należała do dawnego wyposażenia drewnianego kościoła Trójcy Świętej w Jordanowie. Po wybudowaniu nowej świątyni, po 1912 roku figurę przeniesiono do ołtarza w kaplicy cmentarnej.

Opis

Święty zwrócony w trzech czwartych w prawo, lekko odchylony, prawą rękę kładzie na piersi, lewą wyciąga w bok, lewa noga oparta na stosie kamieni. Twarz o młodzieńczych rysach, owalna, o migdałowatych oczach skierowanych w górę, prostym nosie i pełnych, rozchylonych ustach, okolona krótkimi i kręconymi włosami. Ubrany jest w albę oraz dalmatykę z frędzlą przy brzegach. Polichromia ciała naturalistyczna, włosy brązowe, strój złocony.

Zarys problematyki artystycznej

Figury św. Szczepana i św. Jana Chrzciciela są jednorodne pod względem formalnym i najpewniej zostały wykonane przez tego samego rzeźbiarza. Rzeźby charakteryzuje delikatny modelunek twarzy i włosów. Ekspresja została wyrażona poprzez układ ciała oraz kształtowanie szat odpowiadające jego ruchowi.
Szczepan był jednym z siedmiu diakonów wybranych przez apostołów, co zostało opisane w Dziejach Apostolskich (Dz 6, 1-6). Został postawiony przed Sanhedrynem (starszyzna żydowska, inaczej Wysoka Rada) za sprzeciw wobec prawa mojżeszowego, po czym wywieziono go poza miasto i ukamienowano. Święty Szczepan w ikonografii przedstawiany jest w stroju diakona, a jego atrybutem są kamienie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Delikatne spękania i przetarcia partii złoceń i polichromii.

Streszczenie

Figura św. Szczepana powstała w XVIII wieku i pierwotnie należała do dawnego wyposażenia drewnianego kościoła Trójcy Świętej w Jordanowie. Po wybudowaniu nowej świątyni w 1903 roku figurę przeniesiono do ołtarza w kaplicy cmentarnej. Szczepan był jednym z siedmiu diakonów wybranych przez apostołów, zginął śmiercią męczeńską przez ukamienowanie.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Szczepan", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-szczepan-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności