Chrystus u słupa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Jordanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Trójcy Przenajświętszej i św. Wawrzyńca
Tagi
Chrystus u słupa malarstwo XVII wieku
Miejsce przechowywania
transept
Identyfikator
DZIELO/10996
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 111,5 cm
wysokość – 204,5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 194 cm
Szerokość bez ramy – 101 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz Chrystusa u słupa najpewniej został wykonany w pierwszej połowie XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia dawnego, drewnianego kościoła Trójcy Świętej. Po 1912 roku został przeniesiony do nowej świątyni w Jordanowie. W 1966 roku przeszedł konserwację wykonaną przez Floriana Korzeniowskiego.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem Chrystusa u słupa. Jezus ukazany w całej postaci, w wykroku, zwrócony w trzech czwartych w prawo, obiema rękami obejmujący słup, opiera o niego głowę.
Twarz ma podłużną, o półprzymkniętych oczach, z długim i wąskim nosem, okoloną ciemną i krótką brodą. Włosy długie, ciemnobrązowe, opadają na plecy. Wokół głowy nimb. Ciało masywne, muskularne, w całości pokryte krwawiącymi ranami.
Przez biodra przewiązane krótkie, białe perizonium, obficie fałdowane, opadające ciężko. Szyja, ręce i prawa noga Chrystusa owinięte sznurem i przywiązane do słupa. Ten ostatni w formie wysokiej, brązowej kolumny. Tło obrazu jednolite, ciemnobrązowe.




Zarys problematyki artystycznej

Przedstawienie biczowania Chrystusa zostało zaczerpnięte z Ewangelii św. Marka, która opisuje wydarzenie, kiedy Chrystus został osądzony przez Piłata i odrzucony przez swój naród, wówczas: „Piłat, chcąc zadowolić tłum, uwolnił Barabasza, Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie” (Mk 15, 15). Samo biczowanie Chrystusa nie zostało opisane przez ewangelistów. Jako temat pasyjny jest jednym z etapów męki Pańskiej i jedną ze stacji drogi krzyżowej. Przedstawienia biczowania Jezusa przez oprawców wpłynęły na wyodrębnienie się wizerunku samego już Jezusa u słupa. Obrazy i rzeźby Chrystusa u słupa często znajdowały się w ołtarzach i kaplicach bocznych kościołów, gdyż służyły do kontemplacji męki Pańskiej przez wiernych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Krakelury na całej powierzchni malatury, ściemniały werniks, zabrudzenia i zaplamienia. Ubytki warstwy malarskiej przy dolnej krawędzi obrazu. Obraz konserwowany w 1966 roku przez Floriana Korzeniowskiego.

Streszczenie

Obraz Chrystusa u słupa najpewniej został wykonany w pierwszej połowie XVII wieku. Pochodzi z wyposażenia dawnego, drewnianego kościoła Trójcy Świętej. Po 1912 roku został przeniesiony do nowej świątyni w Jordanowie. Biczowanie jako temat pasyjny jest jednym z etapów męki Pańskiej i jedną ze stacji drogi krzyżowej. Przedstawienia biczowania Jezusa przez oprawców wpłynęły na wyodrębnienie się wizerunku samego już Chrystusa u słupa.

Bibliografia

Dziubecki Tomasz , "Ikonografia Męki Chrystusa w nowożytnym malarstwie kościelnym w Polsce", Warszawa 1996
Michałowicz-Kubal Marta , "Jordanów i okolice", Jordanów 2000

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chrystus u słupa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-u-slupa-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności