Dwa anioły

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Jordanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Trójcy Przenajświętszej i św. Wawrzyńca
Tagi
Anioł rzeźba późnobarokowa
Miejsce przechowywania
ołtarz św. Wawrzyńca w kaplicy przy transepcie
Identyfikator
DZIELO/11028
Kategoria
rzeźba
Ilość
2
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – około 70 cm
wysokość – 116 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 100 cm
Wymiar podstawy – wys. 15 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Dwie figury aniołów powstały w drugiej połowie XVIII wieku. Prawdopodobnie pochodzą z późnobarokowego wyposażenia drewnianego kościoła Trójcy Świętej. Po wybudowaniu nowej, murowanej świątyni (1912) zostały do niej przeniesione.

Opis

Rzeźby drążone z tyłu, klęczące na obłokach, ustawione na prostokątnych postumentach o ściętych narożach z przodu. Figury zwrócone do wewnątrz, z rękoma złożonymi w geście modlitwy, skierowanymi w przeciwną stronę. Twarze mają pociągłe, o pełnych policzkach, migdałowatych oczach, małych nosach i rozchylonych ustach. Włosy mają krótkie, brązowe, układające się w fale. Anioły ubrane są w luźne tuniki o szerokich rękawach, przepasane w talii oraz obfite płaszcze zarzucone na jedno ramię i otaczające postacie wokół nóg. Skrzydła mają rozłożone. Polichromia ciała naturalistyczna, szaty i skrzydła złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Wielkość figur adorujących aniołów, jak i układ ich ciała wskazuje na to, że pierwotnie mogły znajdować się na belkowaniu ołtarza w partii zwieńczenia bądź, jak obecnie, mogły być ustawione na ołtarzu i flankować na przykład tabernakulum.
Figury aniołów charakteryzuje niezwykła dynamika układu postaci odzwierciedlona w silnie skręconej sylwetce, której odpowiada układ obficie drapowanych, również skręconych wokół postaci szat. Sposób kształtowania tkaniny w liczne, drobne fałdy wirujące wokół figur nawiązuje do ekspresyjnie modelowanych szat rzeźb wykonywanych przez Antoniego Frączkiewicza.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania i ubytki złoceń.

Streszczenie

Dwie figury aniołów powstały w drugiej połowie XVIII wieku. Prawdopodobnie pochodzą z późnobarokowego wyposażenia drewnianego kościoła Trójcy Świętej. Wielkość rzeźb, jak i układ ich ciała wskazuje na to, że pierwotnie mogły znajdować się na belkowaniu ołtarza w partii zwieńczenia bądź, jak obecnie, mogły być ustawione na ołtarzu i flankować na przykład tabernakulum.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Dwa anioły", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dwa-anioly-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności