Św. Stanisław

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Maków Podhalański
Miejscowość
Maków Podhalański
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
Tagi
rzeźba XVIII wieku św. Stanisław
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/03887
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Figurę wykonano w drugiej połowie XVIII wieku. Przez pewien czas znajdowała się na konsoli zaprojektowanej przez Wiktora Zina.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, figura zwrócona trzy czwarte w prawo, ustawiona w kontrapoście z lewą nogą ugiętą w kolanie. W lewej ręce trzyma pastorał, prawą wyciąga przed siebie. Twarz szeroka, z długim i orlim nosem, delikatnie otwartymi ustami, z półprzymkniętymi oczami. Włosy średniej długości, ciemnobrązowe, zawinięte do tyłu w postaci loków. Święty ubrany jest w białą albę oraz złoty płaszcz z czerwoną podszewką spięty na piersi. Na głowie ma założoną infułę ze złoconym krzyżykiem greckim na froncie. U jego stóp, po lewej stronie znajduje się Piotrowin, ukazany w półpostaci, odchylony do tyłu z jedną ręką wzniesioną ku św. Stanisławowi. Polichromia naturalistyczna, detale stroju i atrybutów złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Niestety źródła archiwalne nie pozwoliły ustalić autora dzieła. Święty Stanisław urodził się około 1030 roku w Szczepanowie. Z powodu konfliktu z Bolesławem Szczodrym został z polecenia króla zamordowany w 1079 roku, według tradycji podczas mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce. Był biskupem krakowskim, męczennikiem, jest jednym z głównych patronów Polski. W ikonografii św. Stanisław przedstawiany jest w stroju biskupim oraz z pastorałem w dłoni. Zwykle u jego stóp, tak jak w rzeźbie w Makowie, znajduje się postać Piotrowina, która nawiązuje do legendy wskrzeszenia zmarłego przez biskupa. Po drugiej stronie ołtarza znajduje się rzeźba św. Wojciecha, który zwykle występuje w parze w dekoracji nastaw ołtarzowych ze św. Stanisławem. Rzeźby zostały wykonane przez jednego artystę.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Niestety źródła archiwalne nie pozwoliły ustalić autora dzieła. Święty Stanisław urodził się około 1030 roku w Szczepanowie. Z powodu konfliktu z Bolesławem Szczodrym został z polecenia króla zamordowany w 1079 roku. Był biskupem krakowskim, męczennikiem, jest jednym z głównych patronów Polski. W ikonografii św. Stanisław przedstawiany jest w stroju biskupim oraz z pastorałem w dłoni. Zwykle u jego stóp, tak jak w rzeźbie w Makowie, znajduje się postać Piotrowina, która nawiązuje do legendy wskrzeszenia zmarłego przez św. Stanisława.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Stanisław ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności