Epitafium zostało ufundowane po śmierci księdza Franciszka Balcarczyka, czyli po 1849 roku przez plebana z Suchej, księdza Franciszka Xawerego Ciesielskiego.
Tablica w formie stojącego prostokąta ujęta w ramę o fantazyjnym zarysie, zwieńczona krzyżem. W górnej części odlany kielich z hostią ze skrzyżowanymi kotwicą i pochodnią, ujęte gałązkami palmy i mirtu. W polu złocona inskrypcja „Wdzięcznej Pamięci / X(IĘDZA) FRANCISZKA KARKOSZKI / zmarłego 26. Marca 1847 w 41 z(ycia) wieku / i / X(IĘDZA) FRANCISZKA BALCARCZYKA / zmarłego 18. Czerwca 1849 w 44 z(ycia) wieku / Proboszczom Makowskim / Współbraciom i Przyjaciołom / ten kamień położył / X(IĄDZ) FRANCISZEK XAWERY CIESIELSKI / Pleban w Suchy.”
Tablica epitafijna wykonana po 1849 roku została poświęcona dwóm proboszczom kościoła w Makowie Podhalańskim. Pierwszy, ksiądz Franciszek Karkoszka, pełnił tę funkcję w latach 1843-1847. Zmarł w wieku 41 lat. W kościele znajdują się portrety księdza Karkoszki namalowany w 1868 roku przez malarza Sitarskiego, a także księdza Balcarzyka z końca XIX wieku namalowany przez miejscowego malarza. Ksiądz Franciszek Balcarzyk, był proboszczem parafii w latach 1848-1849. Jak wynika z treści inskrypcji fundatorem epitafium był ksiądz Franciszek Xawery Ciesielski, pleban w Suchej. Epitafium charakteryzują fantazyjnie wycięta rama i złocone atrybuty w górze epitafium.
Dostateczny, silne zabrudzenia, przetarcia złoceń.
Tablica epitafijna wykonana po 1849 roku została poświęcona dwóm proboszczom kościoła w Makowie Podhalańskim. Pierwszy, ksiądz Franciszek Karkoszka, pełnił tę funkcję w latach 1843-1847. Drugi, ksiądz Franciszek Balcarzyk, był proboszczem parafii w latach 1848-1849. Epitafium charakteryzują fantazyjnie wycięta rama i złocone atrybuty w górze epitafium.
Maria Działo, "Epitafium Franciszka Karkoszki i Franciszka Balcarczyka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-franciszka-karkoszki-i-franciszka-balcarczyka