Epitafium Franciszka Karkoszki i Franciszka Balcarczyka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Maków Podhalański
Miejscowość
Maków Podhalański
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
Tagi
epitafium ks. Franciszek Balcarczyk ks. Franciszek Karkoszka ks. Franciszek Xawery Ciesielski
Miejsce przechowywania
nawa główna pod chórem
Identyfikator
DZIELO/03878
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1849 roku
Fundator
Franciszek Xawery Ciesielski
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, techniki odlewnicze, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 63 cm
wysokość – 88 cm
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Epitafium zostało ufundowane po śmierci księdza Franciszka Balcarczyka, czyli po 1849 roku przez plebana z Suchej, księdza Franciszka Xawerego Ciesielskiego.

Opis

Tablica w formie stojącego prostokąta ujęta w ramę o fantazyjnym zarysie, zwieńczona krzyżem. W górnej części odlany kielich z hostią ze skrzyżowanymi kotwicą i pochodnią, ujęte gałązkami palmy i mirtu. W polu złocona inskrypcja „Wdzięcznej Pamięci / X(IĘDZA) FRANCISZKA KARKOSZKI / zmarłego 26. Marca 1847 w 41 z(ycia) wieku / i / X(IĘDZA) FRANCISZKA BALCARCZYKA / zmarłego 18. Czerwca 1849 w 44 z(ycia) wieku / Proboszczom Makowskim / Współbraciom i Przyjaciołom / ten kamień położył / X(IĄDZ) FRANCISZEK XAWERY CIESIELSKI / Pleban w Suchy.”

Zarys problematyki artystycznej

Tablica epitafijna wykonana po 1849 roku została poświęcona dwóm proboszczom kościoła w Makowie Podhalańskim. Pierwszy, ksiądz Franciszek Karkoszka, pełnił tę funkcję w latach 1843-1847. Zmarł w wieku 41 lat. W kościele znajdują się portrety księdza Karkoszki namalowany w 1868 roku przez malarza Sitarskiego, a także księdza Balcarzyka z końca XIX wieku namalowany przez miejscowego malarza. Ksiądz Franciszek Balcarzyk, był proboszczem parafii w latach 1848-1849. Jak wynika z treści inskrypcji fundatorem epitafium był ksiądz Franciszek Xawery Ciesielski, pleban w Suchej. Epitafium charakteryzują fantazyjnie wycięta rama i złocone atrybuty w górze epitafium.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny, silne zabrudzenia, przetarcia złoceń.

Streszczenie

Tablica epitafijna wykonana po 1849 roku została poświęcona dwóm proboszczom kościoła w Makowie Podhalańskim. Pierwszy, ksiądz Franciszek Karkoszka, pełnił tę funkcję w latach 1843-1847. Drugi, ksiądz Franciszek Balcarzyk, był proboszczem parafii w latach 1848-1849. Epitafium charakteryzują fantazyjnie wycięta rama i złocone atrybuty w górze epitafium.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Epitafium Franciszka Karkoszki i Franciszka Balcarczyka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-franciszka-karkoszki-i-franciszka-balcarczyka

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności