Św. Piotr

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Brzeszcze
Miejscowość
Jawiszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Dekanat
Osiek
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/12970
Kategoria
rzeźba
Dookreślenie zabytku
figura
Czas powstania
1884 rok
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Wymiary podstawowe
wysokość – 125 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 120 cm
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Figura św. Piotra Apostoła wraz z figurą św. Pawła Apostoła oraz rzeźbami św. Wojciecha i św. Stanisława zostały umieszczone w ołtarzu głównym w czasie jego konserwacji w 1884 roku.

Opis

Pełnoplastyczna rzeźba ustawiona na zielonej podstawie na planie kwadratu o ściętych narożach przedstawia św. Piotra Apostoła. Święty został ukazany frontalnie w nieznacznym kontrapoście z prawą ręką uniesioną na wysokość piersi, w której trzyma zawieszone na łańcuszku dwa złote klucze. Lewą ręką podtrzymuje połę płaszcza oraz księgę przyciśnięte do ciała powyżej bioder. Apostoł ma owalną twarz o wyrazistych rysach, otoczoną kędzierzawym, krótkim szpakowatym zarostem i włosami. Jego spojrzenie skierowane jest przed siebie. Ma prosty nos i wydatne usta. Ubrany jest w przylegającą do ciała tunikę oraz płaszcz narzucony na prawe ramię i podtrzymywany z przodu. Spod tuniki widoczne są obute w sandały bose stopy. Obie szaty są silnie drapowane. W partiach ciała widoczna jest naturalistyczna polichromia. Natomiast ubranie i atrybuty zostały wyzłocone.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba św. Piotra została wykonana w lokalnym warsztacie snycerskim, gdzie artysta wzorował się na bardzo popularnych na przełomie XIX i XX wieku rzeźbach sprowadzanych do Galicji z Tyrolu. Apostoła identyfikują tradycyjne atrybuty - księga i klucze.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Ostatnią konserwację rzeźby wraz z nastawą przeprowadzili w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku Dorota i Bogusław Krówkowie z Krakowa.

Literatura

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1, Województwo krakowskie, red. J. Szablowski, Warszawa 1953, s. 14;
R. Kalinowski, Ecclesia Sancti Martini Jawiszowice, Kraków 2017, s. 79-93.

Streszczenie

Figura św. Piotra Apostoła wraz z figurą św. Pawła Apostoła oraz rzeźbami św. Wojciecha i św. Stanisława zostały umieszczone w ołtarzu głównym w czasie jego konserwacji w 1884 roku. Rzeźba św. Piotra została wykonana w lokalnym warsztacie snycerskim, gdzie artysta wzorował się na bardzo popularnych na przełomie XIX i XX wieku rzeźbach sprowadzanych do Galicji z Tyrolu.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Św. Piotr", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-piotr-53

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności