Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Stryszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Parafia Św. Jana Kantego
Tagi
rzeźba XIX wieku
Miejsce przechowywania
prawa bramka ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/08302
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura św. Pawła powstała w XIX wieku. Została wtórnie umieszczona na bramce ołtarza głównego.

Opis

Rzeźba drążona z tyłu, ustawiona na podstawie na planie kwadratu o ściętych narożach. Święty ukazany w całej postaci, zwrócony frontalnie, z głową skierowaną w prawo, w kontrapoście. Lewą ręką podtrzymuje przy boku księgę, prawą opiera na rękojeści miecza zwróconego ostrzem w dół. Twarz ma pociągłą, o dużych, głęboko osadzonych oczach, dużym nosie i pełnych ustach, okoloną długą, gęstą brodą oraz siwymi, kręconymi, krótkimi włosami, z kosmykiem nad czołem. Ubrany jest w długą, beżową tunikę ze złoconą lamówką oraz zarzucony na ramiona i zawinięty wokół postaci czerwony płaszcz ze złotą lamówką. Polichromia naturalistyczna w partiach ciała.

Zarys problematyki artystycznej

Figurę cechują spokój i statyka w upozowaniu ciała i rąk, jak również w sposobie kształtowania obficie drapowanej, ciężkiej tkaniny opasującej postać, zakrywającej układ jej ciała.
Święty Paweł pierwotnie nazywał się Szaweł i do czasu nawrócenia był gorliwym prześladowcą chrześcijan. Przyjął imię Paweł i rozpoczął działalność apostolską. Poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem, dlatego jest on jego atrybutem. Święci Piotr i Paweł często przedstawiani są razem. W Kościele uroczystość obu apostołów obchodzona jest jednego dnia, gdyż w tradycji uznaje się, że zginęli w tym samym czasie. Jednocześnie przez swoje zasługi dla Kościoła obaj nazywani są „książętami apostołów”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania, odpryski i przetarcia warstwy polichromii, złoceń i srebrzeń. Zabrudzenia figury.

Streszczenie

Figura św. Pawła powstała w XIX wieku. Święty ten pierwotnie nazywał się Szaweł i do czasu nawrócenia był gorliwym prześladowcą chrześcijan. Przyjął imię Paweł i rozpoczął działalność apostolską. Poniósł śmierć męczeńską przez ścięcie mieczem, dlatego jest on jego atrybutem.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności