Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała zapewne w pierwszej połowie XVIII wieku.
Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na prostej podstawie o nieregularnym kształcie oraz na niewielkim, rzeźbionym fragmencie skały. Chrystus zwrócony jest frontalnie, z uniesioną głową, skierowaną w prawo, stoi w kontrapoście z wypchniętym w bok lewym biodrem i wysuniętą do przodu prawą nogą. W lewej ręce trzyma drzewce zakończone krzyżem z czerwoną chorągwią ze złoconym krzyżem, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma kwadratową o wysokim czole, dużych oczach skierowanych do góry, krótkim nosie i pełnych ustach, okoloną krótką brodą oraz kręconymi włosami opadającymi na plecy. Z jego głowy wychodzą trzy wiązki złoconych promieni. Ciało ma szczupłe o delikatnym modelunku mięśni, z zaznaczonymi śladami męki. Biodra przewiązane są ściśle przylegającym, srebrzonym perizonium oraz złoconym płaszczem zarzuconym na prawą nogę i opadającym z tyłu postaci. Między stopami Chrystusa wije się wąż. Polichromia ciała naturalistyczna.
Figurę Chrystusa charakteryzuje bardzo miękki i delikatny modelunek ciała oraz swobodne upozowanie o esowatym wygięciu sylwetki. Tkanina płaszcza jest równie miękko kształtowana i łagodnie drapowana, skumulowana na prawym boku stanowi przeciwwagę dla wypchniętego w przeciwną stronę biodra. Figurę cechuje wyjątkowo dobry poziom wykonania.
Przedstawia ona zmartwychwstałego i triumfującego Chrystusa, który powstał z grobu. Zbawiciel tradycyjnie przesłonięty jest czerwonym płaszczem, który wskazuje na jego męczeństwo (w omawianym dziele pozłoconym), chorągiew zaś jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią. Figura używana jest w procesji podczas rezurekcji, po której stawiana jest na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajduje się do czasu Wniebowstąpienia.
Delikatne spękania polichromii i lekkie przetarcia złoceń.
Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała zapewne w pierwszej połowie XVIII wieku i przedstawia zmartwychwstałego i triumfującego Zbawiciela, który powstał z grobu. Używana jest w procesji podczas rezurekcji, po której stawiana jest na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajduje się do czasu Wniebowstąpienia.
Paulina Kluz, "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-7