Chrystus Zmartwychwstały

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Stryszów
Miejscowość
Stryszów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Parafia Św. Jana Kantego
Tagi
Chrystus Zmartwychwstały rzeźba późnobarokowa sztuka pierwszej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/08280
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała zapewne w pierwszej połowie XVIII wieku.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na prostej podstawie o nieregularnym kształcie oraz na niewielkim, rzeźbionym fragmencie skały. Chrystus zwrócony jest frontalnie, z uniesioną głową, skierowaną w prawo, stoi w kontrapoście z wypchniętym w bok lewym biodrem i wysuniętą do przodu prawą nogą. W lewej ręce trzyma drzewce zakończone krzyżem z czerwoną chorągwią ze złoconym krzyżem, prawą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma kwadratową o wysokim czole, dużych oczach skierowanych do góry, krótkim nosie i pełnych ustach, okoloną krótką brodą oraz kręconymi włosami opadającymi na plecy. Z jego głowy wychodzą trzy wiązki złoconych promieni. Ciało ma szczupłe o delikatnym modelunku mięśni, z zaznaczonymi śladami męki. Biodra przewiązane są ściśle przylegającym, srebrzonym perizonium oraz złoconym płaszczem zarzuconym na prawą nogę i opadającym z tyłu postaci. Między stopami Chrystusa wije się wąż. Polichromia ciała naturalistyczna.

Zarys problematyki artystycznej

Figurę Chrystusa charakteryzuje bardzo miękki i delikatny modelunek ciała oraz swobodne upozowanie o esowatym wygięciu sylwetki. Tkanina płaszcza jest równie miękko kształtowana i łagodnie drapowana, skumulowana na prawym boku stanowi przeciwwagę dla wypchniętego w przeciwną stronę biodra. Figurę cechuje wyjątkowo dobry poziom wykonania.
Przedstawia ona zmartwychwstałego i triumfującego Chrystusa, który powstał z grobu. Zbawiciel tradycyjnie przesłonięty jest czerwonym płaszczem, który wskazuje na jego męczeństwo (w omawianym dziele pozłoconym), chorągiew zaś jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią. Figura używana jest w procesji podczas rezurekcji, po której stawiana jest na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajduje się do czasu Wniebowstąpienia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Delikatne spękania polichromii i lekkie przetarcia złoceń.

Streszczenie

Figura Chrystusa Zmartwychwstałego powstała zapewne w pierwszej połowie XVIII wieku i przedstawia zmartwychwstałego i triumfującego Zbawiciela, który powstał z grobu. Używana jest w procesji podczas rezurekcji, po której stawiana jest na ołtarzu po lewej stronie, gdzie znajduje się do czasu Wniebowstąpienia.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Chrystus Zmartwychwstały", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrystus-zmartwychwstaly-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności