Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kaplica boczna północna
Identyfikator
DZIELO/22124
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
1794 rok
Fundator
Jan Oboński
Technika i materiał
drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
wysokość – 112 cm
Wymiary szczegółowe
Wymiar podstawy – 18 cm x 28 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz został ufundowany, wraz z kaplicą Ukrzyżowania, przez Jana Obońskiego w 1794 roku.
Konserwację retabulum przeprowadzono w 1998 roku.

Opis

Całopostaciowa, drążona z tyłu figura św. Pawła stojącego w kontrapoście na niewysokiej postawie i zwróconego na wprost. Lekko pochyloną głowę charakteryzuje pociągła twarz o półprzymkniętych oczach, długim prostym nosie i długim, brązowym zaroście. Lekko falowane włosy opadają na kark. Święty ubrany jest w oliwkowozieloną, sięgającą do połowy łydek suknię z długimi rękawami, przewiązaną złotym paskiem oraz niebieski płaszcz o brązowym podszyciu, zarzucony na lewę ramię i opadający na plecy, osłaniając prawe biodro. Buty jasnobrązowe, z wysoką cholewą o złotym brzegu. U pasa zatknięty długi, złocony miecz. Święty prawą dłoń wspiera na piersiach, w lewej trzyma zamkniętą księgę. Draperia sukni delikatna, płaszcza o głębokich, dużych fałdach.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Paweł urodził się około 5-10 roku w Tarsie na terenie Cylicji. Nim doświadczył nawrócenia był gorliwym faryzeuszem prześladującym chrześcijan. Około 35 lub 36 roku podczas podróży do Damaszku Szawłowi objawił się Jezus, po tym wydarzeniu przyjął chrzest. Nazywany jest Apostołem Narodów, ponieważ odbył wiele podróży misyjnych m.in. na tereny Azji Mniejszej, Macedonii i Grecji. Podczas pobytu w Rzymie został aresztowany w 64 roku w trakcie prześladowań chrześcijan przez cesarza Nerona. Zginął tam śmiercią męczeńską około 64-67 roku. Głównym atrybutem św. Pawła jest miecz, jako symbol męczeństwa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figury św. Pawła i św. Piotra, ujmujace retabulum ołtarza bocznego w kaplicy bocznej kościoła parafialnego w Myślenicach powstały w 1794 roku jako fundacja Jana Obońskiego.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-50

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności