Ołtarz boczny św. Anny Samotrzeciej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Myślenice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Miejsce przechowywania
kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/22109
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1794 rok
Fundator
Antoni Oboński
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione, polichromowane, złocone
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz został ufundowany, wraz z kaplicą Ukrzyżowania, przez Jana Obońskiego w 1794 roku.
Konserwację retabulum przeprowadzono w 1998 roku.

Opis

Ołtarz architektoniczny, jednokondygnacyjny, jednoosiowy, ze zwieńczeniem. Ołtarz murowany, prostopadłościenny z drewnianym antepedium ujętym drewnianą, profilowaną ramą. W polu, na błękitnym tle polichromowana para aniołków unoszących godło herbu papieskiego. Retabulum osadzone na niewysokim, zryzalitowanym uskokowo cokole. Część środkową ujmują dwie pary kolumn o cylindrycznych, kanelowanych trzonach, wspierających wyłamujące się ponad nimi, przerwane w partii architrawu i fryzu belkowanie. Zwieńczenie ujęte parą spływów wolutowych i zamknięte parą stykających się wolut, po bokach przerwany przyczółek w formie wolut. Część środkową retabulum zdobią motywy akantu i ujmuje para ażurowych uszaków. Na fryzie umieszczono kampanule. Pośrodku zwieńczenia racaille’owy kartusz, natomiast krawędzie zdobią akantowe gałązki. Szczyt w formie impostu z motywem konchy. Pole środkowe retabulum w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym z uskokami, ujęte profilowaną, złoconą ramą. W środku obraz Św. Anny, na zasuwie św. Michał Archanioł. Po bokach części środkowej para ustawionych na konsolach figur św. Piotra po lewej i św. Pawła po prawej stronie. W zwieńczeniu obraz w kształcie zbliżonym do kwadratu o wklęsłych narożach z przedstawieniem „Nawiedzenia św. Elżbiety”, po bokach para aniołków. Struktura ołtarza w kolorze brązowym, detal architektoniczny i ornamentyka złocone, rzeźby polichromowane.

Zarys problematyki artystycznej

Ufundowany w 1794 roku ołtarz pierwotnie prezentował formę typową dla schyłku XVIII wieku. Obecna struktura retabulum jest wynikiem niemal całkowitej przebudowy, jaka mogła mieć miejsce już w XX wieku. Wskazuje na to przede wszystkim nietypowa forma ujmujących nastawę kolumn oraz mocno stylizowanej ornamentyki.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz św. Anny w kaplicy bocznej w kościele parafialnym w Myślenicach powstał w 1794 roku jako fundacja Jana Obońskiego.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Ołtarz boczny św. Anny Samotrzeciej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-sw-anny-samotrzeciej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności