Rzeźba drążona, przedstawiająca św. Pawła. Święty ustawiony na niskim, brązowym cokole, frontalnie, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce, z prawą nogą ugiętą w kolanie, głową zwróconą w lewo. W lewej dłoni trzyma otwartą księgę, natomiast prawą ma wysuniętą do przodu i ułożoną do niezachowanego atrybutu (miecza). Twarz owalna z zarumienionymi policzkami z dużym nosem, okolona ciemnobrązową, gęstą i długą brodą. Włosy średniej długości, ciemnobrązowe, zasłaniają uszy. Ubrany jest w długą w zieloną suknię oraz czerwony płaszcz z beżową podszewką, założony na lewe ramię i przerzucony jedną połą przez prawe przedramię. Płaszcz na brzegach zdobiony jest złoconą dekoracją ornamentalną, a suknia u dołu dekorowana ornamentem złożonym ze złączonych trójliści. Polichromia w odsłoniętych partiach ciała naturalistyczna, detale złocone.
Rzeźba została wykonana w drugiej połowie XIX wieku lub na początku XX wieku w warsztacie prowincjonalnym, o czym świadczą sumarycznie potraktowane draperie szat i detale anatomiczne. Święty Paweł został ukazany z księgą w ręku, symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Atrybut ten pojawił się w ikonografii świętego już w sztuce wczesnochrześcijańskiej. Prawdopodobnie w drugiej ręce św. Paweł trzymał miecz, który jednak nie zachował się. Miecz był przypisywany apostołowi dopiero po XIII wieku, znacznie później niż klucze u św. Piotra.
Stan zachowania dobry.
Rzeźba została wykonana w drugiej połowie XIX wieku lub na początku XX wieku w warsztacie prowincjonalnym, o czym świadczą sumarycznie potraktowane draperie szat i detale anatomiczne. Święty Paweł został ukazany z księgą w ręku, symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Atrybut ten pojawił się w ikonografii świętego już w sztuce wczesnochrześcijańskiej.
Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-20