Św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Bystra-Sidzina
Miejscowość
Sidzina
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Mikołaja
Tagi
rzeźba XIX wieku św. Paweł
Miejsce przechowywania
przed wejściem do kościoła
Identyfikator
DZIELO/10892
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
piaskowiec, techniki rzeźbiarskie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Rzeźba przedstawiająca św. Pawła, pełna, ustawiona na prostopadłościennym cokole. Święty ukazany w delikatnym kontrapoście z lewą nogą ugiętą w kolanie, z mieczem w prawej dłoni i księgą w lewej. Twarz podłużna, okolona długą brodą, usta delikatnie rozchylone, nos długi i prosty, włosy krótkie. Święty ubrany jest w długą suknię z długimi rękawami, przewiązaną w talii oraz płaszcz przerzucony przez prawe ramię i spływający połą z przodu na lewe ramię. Draperia szat sztywna, biegnąca równoległymi fałdami w dół.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba została wykonana w XIX wieku w warsztacie prowincjonalnym, o czym świadczą sumarycznie potraktowane draperie szat i detale anatomiczne. Święty Paweł został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami: mieczem, którym został ścięty oraz księgą symbolizującą jego udział w misji apostolskiej. Księga jest atrybutem, który pojawił się w ikonografii świętego już w sztuce wczesnochrześcijańskiej. Z kolei miecz był przypisywany apostołowi dopiero po XIII wieku, czyli pojawił się znacznie później niż klucze u św. Piotra. Po drugiej stronie kościoła znajduje się rzeźba św. Piotra, pochodząca z tego samego warsztatu.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, zabrudzenie powierzchni.

Streszczenie

Rzeźba została wykonana w XIX wieku w warsztacie prowincjonalnym, o czym świadczą sumarycznie potraktowane draperie szat i detale anatomiczne. Święty Paweł został ukazany w tradycyjnym ujęciu ikonograficznym z atrybutami: mieczem, którym został ścięty oraz księgą symbolizującą jego udział w misji apostolskiej.

Bibliografia

Rèau Louis, "Iconographie de l’art chrètien", Paryż 1959
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Leśniak Kazimierz, "Ocalić od zapomnienia. Dzieje Sidziny 1563-2006", Kraków 2007

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-pawel-10

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności