Św. Józef z Dzieciątkiem

Rabka
Św. Stanisława
rzeźba XIX wieku rzeźba XX wieku
ołtarz boczny, południowo-wschodni narożnik nawy
rzeźba
czwarta ćwierć XIX – pierwsza ćwierć XX wieku
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromowanie
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Figura św. Józefa z Dzieciątkiem powstała prawdopodobnie w czwartej ćwierci XIX lub w pierwszej ćwierci XX wieku. Została wtórnie umieszczona w ołtarzu św. Franciszka.

Rzeźba pełnoplastyczna, ustawiona na profilowanej podstawie na planie kwadratu o ściętych narożach. Józef ustawiony jest frontalnie, w kontrapoście, z lekko pochyloną głową. Na prawym przedramieniu podtrzymuje siedzące Dzieciątko, lewym przedramieniem przyciska do ciała gałązkę lilii, kładąc dłoń na piersi Dzieciątka. Twarz świętego jest pociągła, z wysokim czołem, o delikatnych rysach, małych oczach skierowanych w dół i prostym nosie, okolona krótką brodą i krótkimi kręconymi włosami. Ubrany jest w białą tunikę oraz jasnobrązowy płaszcz z beżową podszewką zarzucony na prawe ramię i otaczający postać. Dzieciątko skierowane jest w trzech czwartych w lewo, ma pochyloną głowę i rozłożone na boki ręce. Twarz ma okrągłą o pełnych policzkach i delikatnych rysach, okoloną krótkimi, kręconymi włosami. Ubrane jest w białą, luźną tunikę. Polichromia ciała naturalistyczna.

Rzeźbę św. Józefa z Dzieciątkiem charakteryzuje uspokojona forma, wyrażająca się w statecznym, pozbawionym ekspresji układzie sylwetki i kształtowaniu szat oraz pełnym spokoju wyrazie twarzy. Figura formalnie nawiązuje do wykonywanych w XIX i w pierwszej połowie XX wieku wyrobów kościelnych tworzonych przez warsztaty czynne w Tyrolu i Austrii, które zamawiano i sprowadzano do Polski. W tym samym czasie również w Polsce działały warsztaty naśladujące zagraniczne wyroby, dlatego bez zachowanych przekazów źródłowych dotyczących dzieła trudno jest określić dokładny czas i miejsce jego powstania.
Święty Józef był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego przedstawiany jest najczęściej z Dzieciątkiem. Jego atrybutem jest również gałązka lilii oznaczająca czystość.

Zabrudzenia i przetarcia warstwy polichromii figury.

Figura formalnie nawiązuje do wykonywanych w XIX i w pierwszej połowie XX wieku wyrobów kościelnych tworzonych przez warsztaty czynne w Tyrolu i Austrii, które zamawiano i sprowadzano do Polski. Przedstawia św. Józefa, który był oblubieńcem Marii i opiekunem Jezusa, dlatego ukazywany jest najczęściej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Jego atrybutem jest również gałązka lilii oznaczająca czystość.

Osoby związane z dziełem

Paulina Kluz, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-8