Św. Józef

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Wieliczka
Miejscowość
Gorzków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej
Tagi
Hajduk Franciszek Janowski Władysław rzeźba religijna rzeźba XX wieku św. Józef
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy południowy
Identyfikator
DZIELO/01544
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Koźmice Wielkie
Technika i materiał
drewno rzeźbione, techniki snycerskie, polichromia, złocenie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźbę wykonali w pierwszej połowie XX wieku miejscowi rzeźbiarze z Koźmic Wielkich: Władysław Janowski i Franciszek Hajduk. Konserwacja została przeprowadzona wraz z całym ołtarzem w 1949 roku.

Opis

Rzeźba św. Józefa w niszy lewego ołtarza bocznego św. Józefa. Figura umieszczona na niewielkim, prostopadłościennym cokole. Święty przedstawiony w postawie stojącej z lekko ugiętym lewym kolanem. Ubrany w długą i białą tunikę przewiązaną w pasie, na lewe ramię narzucony złoty płaszcz z zieloną podszewką, który oplata jego biodra. Twarz podłużna z przymkniętymi oczami, długim i prostym nosem, wąskimi ustami. Włosy i zarost – brązowe. W prawej ręce trzyma żółtą lilię, w lewej węgielnicę.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba św. Józefa w kościele w Gorzkowie została wykonana w pierwszej połowie XX wieku przez miejscowych rzeźbiarzy z Koźmic Wielkich: Władysława Janowskiego i Franciszka Hajduka. Święty Józef został ukazany w tradycyjnym typie ikonograficznym z atrybutami: gałązką lilii i węgielnicą. Drugie dzieło tych samych rzeźbiarzy znajduje się w bliźniaczym ołtarzu po drugiej stronie kościoła i przedstawia figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Rzeźba św. Józefa w kościele w Gorzkowie została wykonana w pierwszej połowie XX wieku przez miejscowych rzeźbiarzy z Koźmic Wielkich: Władysława Janowskiego i Franciszka Hajduka. Święty Józef został ukazany w tradycyjnym typie ikonograficznym z atrybutami: gałązką lilii i węgielnicą.

Bibliografia

Stachura Mieczysław Antoni, "Dom Bożej Matki", Gorzków 2007
Rycerski Eugeniusz, "Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Gorzkowie", Kraków 2005
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Józef ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności